Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

Deset zapovijedi Božjih (Dekalog). Značenje Deset zapovijedi u Bibliji i u životu Crkve

Adalbert Rebić ; Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 353 Kb

str. 665-678

preuzimanja: 4.299

citiraj


Sažetak

Deset zapovijedi pripada objavi Božjoj. Izraz su ljudske naravi i Božje volje. Ističu bitne dužnosti, pa stoga neizravno i osnovna prava povezana s naravi ljudske osobe. One nisu svrha samima sebi, nego su sredstvo ljudima da stignu do slobode, poticaj rascvatu sveg života. One su povlašten izričaj naravnog zakona: od početka je Bog u srce ljudi usadio naredbe naravnog zakona. Premda su one spoznatljive i samom ljudskom razumu, Bog ih je izričito objavio.
Deset zapovijedi zabilježeno je u Bibliji na dva mjesta, u Izl 20,2-17 i u Pnz 5,6-21, a ima tragova tih zapovijedi i na drugim mjestima u Bibliji. Pisac ukazuje na njihovu strukturu i na autorstvo. Struktura ima svoju dugu i složenu povijest. Izgleda da je najprije bilo samo pet zapovijedi pa onda osam a potom se ustalio literarni oblik od deset zapovijedi. Svaki od tih brojeva ima određenu biblijsku vrijednost i simboliku. Do definitivne strukture od deset zapovijedi došlo se redigiranjem, aktualiziranjem i prilagođivanjem svakodnevnom životu. U trenutku konačne redakcije Petoknjižja (VI. st. pr. Kr.) redaktori su Deset zapovijedi uključili u sinajsku teofaniju (Izl 19 – 24). Očit trag proširivanja prvotnih zapovijedi Božjih do broja deset su deveta i deseta zapovijed koje zapravo tumače šestu i sedmu zapovijed, a osma je donekle u vezi s petom zapovijedi (lažno svjedočanstvo protiv bližnjega na sudu zapravo je oblik ubojstva). Strukturalno, Deset zapovijedi podijeljeno je u dva dijela (dvije kamene ploče): prvi dio tiče se čovjekova odnosa prema Bogu i njegova odnosa prema bližnjemu, a drugi dio tiče se samo čovjekova odnosa prema njegovu bližnjemu. A među prve bližnje čovjeku spadaju njegovi roditelji, oni koji su mu dali život, vjerski i svestrani društveni odgoj (četvrta zapovijed). Četvrta zapovijed je u ulozi kopče koja spaja prvi s drugim dijelom: 1 – 3 s 5 – 10.
Novi zavjet ne donosi Deset zapovijedi u obliku i redu kako je zabilježeno u Starom zavjetu, ali su one prisutne u Isusovoj propovijedi a neke od njih Isus izričito navodi. Na kraju, autor općenito raspravlja o značenju i važnosti Deset zapovijedi Božjih u životu Crkve danas.

Ključne riječi

Deset zapovijedi; Dekalog; Zakon; biblijska etika; biblijsko ćudoređe; Božja objava na Sinaju; Mojsije

Hrčak ID:

90440

URI

https://hrcak.srce.hr/90440

Datum izdavanja:

8.11.2012.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 8.038 *