Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Istraživanja korticioidnih gljiva Jugoslavije III. Odabrane vrste iz nacionalnog parka Plitvička jezera

Milica Tortić ; Hrvatska


Puni tekst: engleski pdf 361 Kb

str. 109-115

preuzimanja: 350

citiraj


Sažetak

Nacionalni parkovi i prirodni rezervati predstavljaju, zbog mnoštva mrtvog drveta, pravi Eldorado za lignikolne gljive, ali nažalost i posljednje utočište mnogobrojnih vrsta.
Jedno je od takvih područja u Jugoslaviji i Nacionalni park Plitvička jezera. Intenzivnim istraživanjima u toku posljednjih nekoliko godina ustanovila je autorica između ostalog i oko 130 vrsta korticioidnih gljiva, od vrlo čestih do vrlo rijetkih. Samo je malen dio dosad publiciran (radovi su citirani u engleskom tekstu).
Zbog obilja materijala i pomanjkanja prostora ovdje je ukratko navedeno samo 20 vrsta. Od njih su za Jugoslaviju objavljene dosad četiri, jedna pred mnogo godina (Litschauer 1939), a tri tek nedavno (T o r- tić 1979, 1981, Tortić i Sylejmani 1982). Ostalih 16 ovdje se prvi put objavljuje za našu zemlju. Za dvanaest vrsta poznato i po jedno do nekoliko drugih nalazišta, a osam je sabrano zasad jedino na Plitvicama, no vjerojatno će se, barem neke, naći i drugdje.
Od ustanovljenih vrsta poznate su u drugim zemljama kao česte, pa su takve vjerojatno i u nas, npr. Amphinema byssoides, Athelia decipiens, A. epiphylla i još neke. Phlebia geórgica opisana je tek u novije vrijeme i još se malo zna o njezinoj rasprostranjenosti, no u Jugoslaviji je čini se česta osobito u nacionalnim parkovima u šumama bukve i jele u planinskom području. Zanimljivi su nalazi rijetkih i slabije poznatih vrsta kao Litsckauerella clematitis, Phlebia cremeoalutacea, Scytinostromella heterogénea i Steccherinum subcrinale.

Ključne riječi

lignikolne gljive; Plitvička jezera

Hrčak ID:

158810

URI

https://hrcak.srce.hr/158810

Datum izdavanja:

31.12.1983.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 871 *