Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Pronos suspendirane tvari iz sustava javne odvodnje do 10000 ES s mehaničkim predtretmanom i II stupnjem pročišćavanja

Goran Lončar orcid id orcid.org/0000-0002-6466-3677 ; Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Dražen Vouk ; Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Vesna Grizelj Šimić ; Hrvatske vode, Zagreb, Hrvatska
Nenad Leder ; Hrvatski hidrografski institut, Split, Hrvatska
Silvija Klapčić ; Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Ivan Mišura ; Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Filip Štos ; Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 2.256 Kb

str. 225-234

preuzimanja: 432

citiraj


Sažetak

U radu je prezentiran metodološki pristup analize pronosa i taloženja na morsko dno suspendirane tvari iz sustava javne odvodnje veličine do 10000 ES s primarnim osvrtom na usporedbu primjene različitih tehničko-tehnoloških rješenja na uređajima za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV-ima). Rezultati predložene metodologije temeljene na numeričkom modeliranju pronosa suspendirane tvari u moru pokazat će razlike u opterećenju morskog dna talogom sitnozrnih čestica uslijed primjene različitog stupnja pročišćavanja na temelju čega će se omogućiti postavljanje metodološkog standarda za argumentaciju stava da mehanički predtretman u pojedinim situacijama predstavlja odgovarajući stupanj pročišćavanja ili njegovo opovrgavanje.
Predložena metodologija primijenjena je i na konkretnim primjerima za aglomeracije Banjole, Premantura, Primošten, Dugi Rat, Bol, Gradac i Orebić (manje od 10 000 ES). Prvom varijantom analizirana je primjena samo mehaničkog predtretmana, a drugom primjena drugog stupnja pročišćavanja na pripadnim UPOV-ima.
Rezultati provedenog istraživanja pokazuju da se u predmetnim akvatorijima prosječno 60 % od ukupno unešene suspendirane tvari taloži na dnu, u slučaju primjene mehaničkog predtretmana na UPOV-ima, te 40 % u slučaju primjene drugog stupnja pročišćavanja (uz 90 % redukcije suspendirane tvari na UPOV-ima). Procijenjeno je da maksimalno opterećenje dna u okolici difuzora podmorskog ispusta iznosi ≈ 300 g/m2/godina u slučaju primjene mehaničkog predtretmana, odnosno ≈ 25 g/m2/godina u slučaju primjene drugog stupnja pročišćavanja na oba UPOV-a.

Ključne riječi

priobalne aglomeracije; podmorski ispust; suspendirana tvar; numerički model

Hrčak ID:

192551

URI

https://hrcak.srce.hr/192551

Datum izdavanja:

27.12.2017.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.319 *