Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

Tankoćutnije od jezika

Ćiril Čoh ; Prva gimnazija, Varaždin, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 678 Kb

str. 563-579

preuzimanja: 1.010

citiraj


Sažetak

»Sve što postoji u onom drugom je drugačije nego u sebi« (Kuzanski). Ljudski svijet je posredovani svijet te može biti posve odvojen od onoga što je svijet u sebi, a što se danas naziva neposrednošću, životom, autentičnom egzistencijom. Racionalnost, simboličko mišljenje, jezik, povezuju nas s realnošću, ali prepušteni sebi samima zarobljavaju beskonačnu različitost stvarnosti i supstituiraju bogatstvo života hiperrealnošću i ekstenzijama (Baudrillard, McLuhan).
Izgubljeni smo u simbolima jer nam nedostaje, kaže Kuzanski, tankoćutnost za razlikovanje simbola od onoga što oni simboliziraju. Kant to proširuje na razlikovanje svijeta za nas od svijeta po sebi, upozoravajući da je naše iskustvo svijeta određeno naočalama kroz koje ga gledamo. Kuzanski nam nudi naočale koje omogućuju spomenutu tankoćutnost. Uspoređuje ih s dragocjenim kamenom berilom kroz koji postaje vidljivo ono što je inače nevidljivo. To je medij tankoćutniji od jezika. Za Platona njegovo poznavanje bijaše uvjet da se uđe u Akademiju.

Ključne riječi

svijet; medij; znanstveni realizam; imaginacija; simbolizacija; naivni empiricizam; narcisoidni simbolizam; struktura; »intelektualne naočale«; tetraktys

Hrčak ID:

68562

URI

https://hrcak.srce.hr/68562

Datum izdavanja:

17.5.2011.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.909 *