hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

Правната заштита на јавните набавки

Nikola Tupanceski ; Pravni fakultet Justinijan Prvi, Sveučilište Sveti Kiril i Metodij, Skopje, Makedonija
Dragana Kiprijanovska ; Pravni fakultet Justinijan Prvi, Sveučilište Sveti Kiril i Metodij, Skopje, Makedonija

Puni tekst: makedonski, pdf (549 KB) str. 417-440 preuzimanja: 1.587* citiraj
APA 6th Edition
Tupanceski, N. i Kiprijanovska, D. (2011). Правната заштита на јавните набавки. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61 (2), 417-440. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/67113
MLA 8th Edition
Tupanceski, Nikola i Dragana Kiprijanovska. "Правната заштита на јавните набавки." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol. 61, br. 2, 2011, str. 417-440. https://hrcak.srce.hr/67113. Citirano 05.12.2020.
Chicago 17th Edition
Tupanceski, Nikola i Dragana Kiprijanovska. "Правната заштита на јавните набавки." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu 61, br. 2 (2011): 417-440. https://hrcak.srce.hr/67113
Harvard
Tupanceski, N., i Kiprijanovska, D. (2011). 'Правната заштита на јавните набавки', Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61(2), str. 417-440. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/67113 (Datum pristupa: 05.12.2020.)
Vancouver
Tupanceski N, Kiprijanovska D. Правната заштита на јавните набавки. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu [Internet]. 2011 [pristupljeno 05.12.2020.];61(2):417-440. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/67113
IEEE
N. Tupanceski i D. Kiprijanovska, "Правната заштита на јавните набавки", Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol.61, br. 2, str. 417-440, 2011. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/67113. [Citirano: 05.12.2020.]

Sažetak
Во трудот „Правната заштита на јавните набавки“ од проф. д-р Никола Тупанчески и дем. Драгана Кипријановска е дадена анализа на јавните набавки како дејност, како и на правната рамка која ја уредува оваа проблематика, во Република Хрватска и во Република Македонија. Изложувајќи ги на еден сеопфатен начин податоците во однос на имплементацијата на Законот за јавните набавки добиени од извршениот мониторинг на процесот на јавни набавки во Република Македонија од месец јуни 2009 година, авторите настојуваат да покажат и докажат дека т.н. декларативна борба за спречување на злоупотребите на подрачјето на јавните набавки сепак, не ги дава очекуваните резултати со оглед на фактот што, и натаму постојат бројни недоследности на институционален план кои ја оневозможуваат успешната примена на имплементираните законски решенија. Посебно, акцентот е ставен на механизмите за правна заштита од разни злоупотреби во сферата на јавните набавки, укажувајќи притоа, на важноста на казненоправните аспекти кои индиректно задираат во оваа сфера, што доаѓа до израз низ решенијата прифатени во новелираното македонско казнено законодавство, вклучително и оние предвидени во законодавството на Република Хрватска.

Ključne riječi
јавни набавки; пазарна економија; правна заштита

Hrčak ID: 67113

URI
https://hrcak.srce.hr/67113

[hrvatski] [engleski]

Posjeta: 2.291 *