hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

Овластувањата на центрите за социјална работа и на јавниот обвинител во малолетничката правда

Gordana Lažetić-Buzarovska ; Pravni fakultet Justinijan Prvi, Sveučilište Sveti Kiril i Metodij, Skopje, Makedonija

Puni tekst: makedonski, pdf (549 KB) str. 441-468 preuzimanja: 1.547* citiraj
APA 6th Edition
Lažetić-Buzarovska, G. (2011). Овластувањата на центрите за социјална работа и на јавниот обвинител во малолетничката правда. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61 (2), 441-468. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/67114
MLA 8th Edition
Lažetić-Buzarovska, Gordana. "Овластувањата на центрите за социјална работа и на јавниот обвинител во малолетничката правда." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol. 61, br. 2, 2011, str. 441-468. https://hrcak.srce.hr/67114. Citirano 02.12.2020.
Chicago 17th Edition
Lažetić-Buzarovska, Gordana. "Овластувањата на центрите за социјална работа и на јавниот обвинител во малолетничката правда." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu 61, br. 2 (2011): 441-468. https://hrcak.srce.hr/67114
Harvard
Lažetić-Buzarovska, G. (2011). 'Овластувањата на центрите за социјална работа и на јавниот обвинител во малолетничката правда', Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61(2), str. 441-468. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/67114 (Datum pristupa: 02.12.2020.)
Vancouver
Lažetić-Buzarovska G. Овластувањата на центрите за социјална работа и на јавниот обвинител во малолетничката правда. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu [Internet]. 2011 [pristupljeno 02.12.2020.];61(2):441-468. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/67114
IEEE
G. Lažetić-Buzarovska, "Овластувањата на центрите за социјална работа и на јавниот обвинител во малолетничката правда", Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol.61, br. 2, str. 441-468, 2011. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/67114. [Citirano: 02.12.2020.]

Sažetak
Предмет на анализа се новите облици на постапување кои овозможуваат неформален пристап во разрешување на причините што довеле определен малолетник да биде во состојба на ризик од можно впуштање во криминално однесување, постапување спрема децата (кривично неодговорните на возраст од 7 до 14 години) во ризик, но и во однос на другите малолетници во ризик. Улогата на ЦСР се анализира преку неговите обврски и овластувања во постапката за определување мерки на помош и заштита, посредување заради обештетување меѓу малолетникот и оштетениот, како и извршување на алтернативните мерки. Проширените можности што ги има јавниот обвинител во постапката спрема малолетниците се рефлектираат преку постапката за посредување и порамнување, неповедување на судската постапка спрема малолетници за кривични дела казниви со затвор до 5 години, можноста за предлагање санкција без подготвителна постапка, постапката за медијација и постапката за признавање на одговорност и спогодување за висината на казната.

Ključne riječi
центри за социјална работа; јавнио обвинител; малолетничката правда

Hrčak ID: 67114

URI
https://hrcak.srce.hr/67114

[hrvatski] [engleski]

Posjeta: 2.140 *