hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

Позначајни концепциски разлики во реформата на истрагата во Хрватска и во Македонија

Gordan Kalajdziev ; Pravni fakultet Justinijan Prvi, Sveučilište Sveti Kiril i Metodij, Skopje, Makedonija

Puni tekst: makedonski, pdf (580 KB) str. 469-490 preuzimanja: 1.488* citiraj
APA 6th Edition
Kalajdziev, G. (2011). Позначајни концепциски разлики во реформата на истрагата во Хрватска и во Македонија. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61 (2), 469-490. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/67115
MLA 8th Edition
Kalajdziev, Gordan. "Позначајни концепциски разлики во реформата на истрагата во Хрватска и во Македонија." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol. 61, br. 2, 2011, str. 469-490. https://hrcak.srce.hr/67115. Citirano 05.12.2020.
Chicago 17th Edition
Kalajdziev, Gordan. "Позначајни концепциски разлики во реформата на истрагата во Хрватска и во Македонија." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu 61, br. 2 (2011): 469-490. https://hrcak.srce.hr/67115
Harvard
Kalajdziev, G. (2011). 'Позначајни концепциски разлики во реформата на истрагата во Хрватска и во Македонија', Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61(2), str. 469-490. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/67115 (Datum pristupa: 05.12.2020.)
Vancouver
Kalajdziev G. Позначајни концепциски разлики во реформата на истрагата во Хрватска и во Македонија. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu [Internet]. 2011 [pristupljeno 05.12.2020.];61(2):469-490. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/67115
IEEE
G. Kalajdziev, "Позначајни концепциски разлики во реформата на истрагата во Хрватска и во Македонија", Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol.61, br. 2, str. 469-490, 2011. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/67115. [Citirano: 05.12.2020.]

Sažetak
Трудот се занимава со неколку концепциски прашања кои произлегоа од укинувањето на судската истрага во кривичната постапка, по што Хрватска и Македонија тргнаа во битно различни насоки. Се работи пред сè за две главни прашања: првото е дали да се задржи формалниот карактер на истрагата, со изведување на докази уште во истрагата, а второто се однесува на новите односи помеѓу полицијата и јавното обвинителство. За разлика од Хрватска, во новиот ЗКП на Република Македонија се прават напори истрагата да се поедностави, а јавното обвинителство да добие реални инструменти да раководи со полицијата.

Ključne riječi
истрагата; кривичната постапка; истражни судија

Hrčak ID: 67115

URI
https://hrcak.srce.hr/67115

[hrvatski] [engleski]

Posjeta: 2.183 *