hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

Постхумната репродукција и наследното право

Dejan Mickovik ; Pravni fakultet Justinijan Prvi, Sveučilište Sveti Kiril i Metodij, Skopje, Makedonija

Puni tekst: makedonski, pdf (535 KB) str. 519-543 preuzimanja: 1.418* citiraj
APA 6th Edition
Mickovik, D. (2011). Постхумната репродукција и наследното право. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61 (2), 519-543. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/67119
MLA 8th Edition
Mickovik, Dejan. "Постхумната репродукција и наследното право." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol. 61, br. 2, 2011, str. 519-543. https://hrcak.srce.hr/67119. Citirano 02.12.2020.
Chicago 17th Edition
Mickovik, Dejan. "Постхумната репродукција и наследното право." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu 61, br. 2 (2011): 519-543. https://hrcak.srce.hr/67119
Harvard
Mickovik, D. (2011). 'Постхумната репродукција и наследното право', Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61(2), str. 519-543. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/67119 (Datum pristupa: 02.12.2020.)
Vancouver
Mickovik D. Постхумната репродукција и наследното право. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu [Internet]. 2011 [pristupljeno 02.12.2020.];61(2):519-543. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/67119
IEEE
D. Mickovik, "Постхумната репродукција и наследното право", Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol.61, br. 2, str. 519-543, 2011. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/67119. [Citirano: 02.12.2020.]

Sažetak
Во овој текст авторот ќе се задржи на анализа на правните дилеми кои произлегуваат од постхумната инсеминација. Во трудот авторот го анализира прашањето за влијанието на постхумната инсеминација врз брачните и семејните односи. Во текстот се прави осврт на правниот статус на замрзнатите репродуктивни клетки, како и анализа на прашањето за утврдувањето и оспорувањето на татковството на детето зачнато со постхумна инсеминација. Посебно внимание во текстот се посветува на можноста и потребата детето да стане неследник на неговиот генетски татко. Покрај анализата на македонското законодавство, во текстот се дава и копмпаративно правен преглед на регулирањето на постхумната инсеминација во поголем број европски земји и во САД.

Ključne riječi
постхумна репродукција; наследно право

Hrčak ID: 67119

URI
https://hrcak.srce.hr/67119

[hrvatski] [engleski]

Posjeta: 2.000 *