hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

Франшизинг - Дејностите и договорот за франшизинг во правото и практиката на Р. Хрватска и Р. Македонија

Jadranka Dabovik-Anastasovska ; Pravni fakultet Justinijan Prvi, Sveučilište Sveti Kiril i Metodij, Skopje, Makedonija

Puni tekst: makedonski, pdf (544 KB) str. 695-722 preuzimanja: 4.675* citiraj
APA 6th Edition
Dabovik-Anastasovska, J. (2011). Франшизинг - Дејностите и договорот за франшизинг во правото и практиката на Р. Хрватска и Р. Македонија. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61 (2), 695-722. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/67136
MLA 8th Edition
Dabovik-Anastasovska, Jadranka. "Франшизинг - Дејностите и договорот за франшизинг во правото и практиката на Р. Хрватска и Р. Македонија." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol. 61, br. 2, 2011, str. 695-722. https://hrcak.srce.hr/67136. Citirano 05.12.2020.
Chicago 17th Edition
Dabovik-Anastasovska, Jadranka. "Франшизинг - Дејностите и договорот за франшизинг во правото и практиката на Р. Хрватска и Р. Македонија." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu 61, br. 2 (2011): 695-722. https://hrcak.srce.hr/67136
Harvard
Dabovik-Anastasovska, J. (2011). 'Франшизинг - Дејностите и договорот за франшизинг во правото и практиката на Р. Хрватска и Р. Македонија', Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61(2), str. 695-722. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/67136 (Datum pristupa: 05.12.2020.)
Vancouver
Dabovik-Anastasovska J. Франшизинг - Дејностите и договорот за франшизинг во правото и практиката на Р. Хрватска и Р. Македонија. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu [Internet]. 2011 [pristupljeno 05.12.2020.];61(2):695-722. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/67136
IEEE
J. Dabovik-Anastasovska, "Франшизинг - Дејностите и договорот за франшизинг во правото и практиката на Р. Хрватска и Р. Македонија", Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol.61, br. 2, str. 695-722, 2011. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/67136. [Citirano: 05.12.2020.]

Sažetak
Во трудот „Франшизинг дејности и договорот за франшизинг во правото и практиката на Р. Хрватска и Р. Македонија“ од проф. д-р Јадранка Дабовиќ-Анастасовска е дадена споредбеноправна анализа на франшизингот како дејност, како и на правната уреденост на договорот за франшизинг, во Република Хрватска и во Република Македонија. Покрај правните аспекти на договорот за франшизинг, во трудот се анализираат и практичните аспекти на занимавањето со франшизинг дејноста во двете земји. Авторката изнесува дека во Република Хрватска постои поголем степен на развиеност на франшизингот како дејност и се работи повеќе на негова промоција како модел за вршење деловни активности. Оттаму, во Република Македонија треба да се посвети поголемо внимание на афирмацијата на франшизинг дејноста. Што се однесува до правната уреденост на договорот за франшизинг во правните системи на двете земји, наоѓање на авторката е дека построи приближно ист степен на (не)уреденост на договорот за франшизинг, од законодавна гледна точка.

Ključne riječi
франшизинг; трговско право; интелектуална сопственост; слободата на договарање

Hrčak ID: 67136

URI
https://hrcak.srce.hr/67136

[hrvatski] [engleski]

Posjeta: 5.748 *