hrcak mascot   Srce   HID

Prethodno priopćenje

Фази во реорганизацијата на стечајниот должник во правото на Република Македонија

Dance Manoleva-Mitrovska ; Pravni fakultet Justinijan Prvi, Sveučilište Sveti Kiril i Metodij, Skopje, Makedonija

Puni tekst: makedonski, pdf (508 KB) str. 849-862 preuzimanja: 1.877* citiraj
APA 6th Edition
Manoleva-Mitrovska, D. (2011). Фази во реорганизацијата на стечајниот должник во правото на Република Македонија. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61 (2), 849-862. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/67146
MLA 8th Edition
Manoleva-Mitrovska, Dance. "Фази во реорганизацијата на стечајниот должник во правото на Република Македонија." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol. 61, br. 2, 2011, str. 849-862. https://hrcak.srce.hr/67146. Citirano 02.12.2020.
Chicago 17th Edition
Manoleva-Mitrovska, Dance. "Фази во реорганизацијата на стечајниот должник во правото на Република Македонија." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu 61, br. 2 (2011): 849-862. https://hrcak.srce.hr/67146
Harvard
Manoleva-Mitrovska, D. (2011). 'Фази во реорганизацијата на стечајниот должник во правото на Република Македонија', Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61(2), str. 849-862. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/67146 (Datum pristupa: 02.12.2020.)
Vancouver
Manoleva-Mitrovska D. Фази во реорганизацијата на стечајниот должник во правото на Република Македонија. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu [Internet]. 2011 [pristupljeno 02.12.2020.];61(2):849-862. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/67146
IEEE
D. Manoleva-Mitrovska, "Фази во реорганизацијата на стечајниот должник во правото на Република Македонија", Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol.61, br. 2, str. 849-862, 2011. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/67146. [Citirano: 02.12.2020.]

Sažetak
Стечајот како инструмент за колективно намирување на стечајниот должник секогаш не резултира со негов престанок, напротив законските одредби даваат можност за продолжување на трговската, односно стопанската дејност на должникот. Продложувањето на стопанската дејност на стечајниот должник за време на стечајната постапка и по нејзиното завршување всушност, престставува реорганизација на стечајниот должник. Авторот дава јасен приказ на фазите во реорганизација на стечајниот должник, детално елаборирајќи ги. Несомнено е, дека правилната имплементација на фазите во реорганизацијата на стечајниот должник во практиката, претставува клуч за успешно спроведување на стечајот, намирување на стечајните должници и продолжување на трговската, односно стопанската дејност на стечајниот должник.

Ključne riječi
стечај; реорганизација; стечајни должник

Hrčak ID: 67146

URI
https://hrcak.srce.hr/67146

[hrvatski] [engleski]

Posjeta: 2.446 *