hrcak mascot   Srce   HID

Stručni rad

Oralna bulozna erupcija uzrokovana azitromicinom

Božana Lončar ; Zavod za oralnu medicinu Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Marinka Mravak-Stipetić   ORCID icon orcid.org/0000-0001-8845-8603 ; Zavod za oralnu medicinu Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Mihaela Skerlev ; Klinika za kožne i spolne bolesti Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska
Marinka Baričević ; Zavod za oralnu medicinu Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Ksenija MAKAR AUŠPERGER ; Sveučilišna klinička bolnica Zagreb, Hrvatska

Puni tekst: hrvatski, pdf (193 KB) str. 120-124 preuzimanja: 352* citiraj
APA 6th Edition
Lončar, B., Mravak-Stipetić, M., Skerlev, M., Baričević, M. i MAKAR AUŠPERGER, K. (2011). Oralna bulozna erupcija uzrokovana azitromicinom. Acta stomatologica Croatica, 45 (2), 120-124. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/69080
MLA 8th Edition
Lončar, Božana, et al. "Oralna bulozna erupcija uzrokovana azitromicinom." Acta stomatologica Croatica, vol. 45, br. 2, 2011, str. 120-124. https://hrcak.srce.hr/69080. Citirano 20.09.2020.
Chicago 17th Edition
Lončar, Božana, Marinka Mravak-Stipetić, Mihaela Skerlev, Marinka Baričević i Ksenija MAKAR AUŠPERGER. "Oralna bulozna erupcija uzrokovana azitromicinom." Acta stomatologica Croatica 45, br. 2 (2011): 120-124. https://hrcak.srce.hr/69080
Harvard
Lončar, B., et al. (2011). 'Oralna bulozna erupcija uzrokovana azitromicinom', Acta stomatologica Croatica, 45(2), str. 120-124. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/69080 (Datum pristupa: 20.09.2020.)
Vancouver
Lončar B, Mravak-Stipetić M, Skerlev M, Baričević M, MAKAR AUŠPERGER K. Oralna bulozna erupcija uzrokovana azitromicinom. Acta stomatologica Croatica [Internet]. 2011 [pristupljeno 20.09.2020.];45(2):120-124. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/69080
IEEE
B. Lončar, M. Mravak-Stipetić, M. Skerlev, M. Baričević i K. MAKAR AUŠPERGER, "Oralna bulozna erupcija uzrokovana azitromicinom", Acta stomatologica Croatica, vol.45, br. 2, str. 120-124, 2011. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/69080. [Citirano: 20.09.2020.]
Puni tekst: engleski, pdf (193 KB) str. 120-124 preuzimanja: 421* citiraj
APA 6th Edition
Lončar, B., Mravak-Stipetić, M., Skerlev, M., Baričević, M. i MAKAR AUŠPERGER, K. (2011). Bullous Oral Eruptions Caused by Azithromycin. Acta stomatologica Croatica, 45 (2), 120-124. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/69080
MLA 8th Edition
Lončar, Božana, et al. "Bullous Oral Eruptions Caused by Azithromycin." Acta stomatologica Croatica, vol. 45, br. 2, 2011, str. 120-124. https://hrcak.srce.hr/69080. Citirano 20.09.2020.
Chicago 17th Edition
Lončar, Božana, Marinka Mravak-Stipetić, Mihaela Skerlev, Marinka Baričević i Ksenija MAKAR AUŠPERGER. "Bullous Oral Eruptions Caused by Azithromycin." Acta stomatologica Croatica 45, br. 2 (2011): 120-124. https://hrcak.srce.hr/69080
Harvard
Lončar, B., et al. (2011). 'Bullous Oral Eruptions Caused by Azithromycin', Acta stomatologica Croatica, 45(2), str. 120-124. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/69080 (Datum pristupa: 20.09.2020.)
Vancouver
Lončar B, Mravak-Stipetić M, Skerlev M, Baričević M, MAKAR AUŠPERGER K. Bullous Oral Eruptions Caused by Azithromycin. Acta stomatologica Croatica [Internet]. 2011 [pristupljeno 20.09.2020.];45(2):120-124. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/69080
IEEE
B. Lončar, M. Mravak-Stipetić, M. Skerlev, M. Baričević i K. MAKAR AUŠPERGER, "Bullous Oral Eruptions Caused by Azithromycin", Acta stomatologica Croatica, vol.45, br. 2, str. 120-124, 2011. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/69080. [Citirano: 20.09.2020.]

Sažetak
Makrolidi se smatraju najsigurnijom skupinom antibiotika i imaju vrlo nisku učestalost alergijskih reakcija (0,4 do 3 %). Opisali smo slučaj mladog pacijenta kod kojega se razvila bulozna erupcija na obraznoj sluznici i usnama nakon ingestije treće doze azitromicina. Nakon terapije kortikosteroidima lezije su se počele povlačiti, ali četvrti dan pojavila se na sluznici usne šupljine nova bulozna erupcija slabijeg intenziteta. To se može objasniti dugim vremenom poluraspada azitromicina u plazmi. Naime, taj se lijek može otkriti u lizatu neutrofila 28 dana nakon posljednje doze, što može biti povezano s većim rizikom od popratnih pojava. Prema našim spoznajama i dostupnim podacima iz literature, to je prvi opisani slučaj oralne erupcije u tijeku liječenja azitromicinom. Unatoč činjenici da azitromicin ostaje jedan od makrolida koji se najbolje toleriraju, ponekad može prouzročiti ozbiljne nuspojave.

Ključne riječi
makrolidi; azitromicin; alergija; sluznica, oralna; mjehurasta lezija

Hrčak ID: 69080

URI
https://hrcak.srce.hr/69080

[engleski]

Posjeta: 1.344 *