hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

Лексиката од областа на медицината во македонските и хрватските црковнословенски текстови

Лилјана МАКАРИЈОСКА ; Institut za makedonski jazik »Krste Misirkov«, Skopje, Makedonija
Marinka Šimić ; Staroslavenski institut, Zagreb

Puni tekst: makedonski, pdf (192 KB) str. 95-122 preuzimanja: 353* citiraj
APA 6th Edition
МАКАРИЈОСКА, Л. i Šimić, M. (2011). Лексиката од областа на медицината во македонските и хрватските црковнословенски текстови. Slovo, (61), 95-122. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/77234
MLA 8th Edition
МАКАРИЈОСКА, Лилјана i Marinka Šimić. "Лексиката од областа на медицината во македонските и хрватските црковнословенски текстови." Slovo, vol. , br. 61, 2011, str. 95-122. https://hrcak.srce.hr/77234. Citirano 08.08.2020.
Chicago 17th Edition
МАКАРИЈОСКА, Лилјана i Marinka Šimić. "Лексиката од областа на медицината во македонските и хрватските црковнословенски текстови." Slovo , br. 61 (2011): 95-122. https://hrcak.srce.hr/77234
Harvard
МАКАРИЈОСКА, Л., i Šimić, M. (2011). 'Лексиката од областа на медицината во македонските и хрватските црковнословенски текстови', Slovo, (61), str. 95-122. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/77234 (Datum pristupa: 08.08.2020.)
Vancouver
МАКАРИЈОСКА Л, Šimić M. Лексиката од областа на медицината во македонските и хрватските црковнословенски текстови. Slovo [Internet]. 2011 [pristupljeno 08.08.2020.];(61):95-122. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/77234
IEEE
Л. МАКАРИЈОСКА i M. Šimić, "Лексиката од областа на медицината во македонските и хрватските црковнословенски текстови", Slovo, vol., br. 61, str. 95-122, 2011. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/77234. [Citirano: 08.08.2020.]

Sažetak
Македонските и хрватските црковнословенски текстови се значаен извор од областа на средновековната медицина, укажуваат на именувањето на болестите, на средствата и на начините на нивното лекување и даваат можности за сеопфатни јазични истражувања од лексички, семантички и зборообразувачки аспект. Во анализата се опфатени лексеми кои им се заеднички и на македонските и на хрватските текстови (извори за речниците на црковнословенскиот јазик од македонска, односно од хрватска редакција), како и оние кои се специфични само за едните, при што доаѓа до израз влијанието на народниот говор итн.

Ključne riječi
црковнословенски јазик; македонска редакција; хрватска редакција; лексика; историја на медицината

Hrčak ID: 77234

URI
https://hrcak.srce.hr/77234

[hrvatski]

Posjeta: 713 *