Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Pravila triju obrtničkih cehova iz Donje Dubrave iz 1772. godine (pregled razvoja obrta u Donjoj Dubravi u 18., 19. i 20. stoljeću)

Dragutin Feletar ; Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb – redoviti profesor u miru


Puni tekst: hrvatski pdf 4.833 Kb

str. 5-52

preuzimanja: 1.011

citiraj


Sažetak

Tijekom barokne obnove u 18. stoljeću Donja Dubrava se razvila u značajno naselje, koje je ubrzo razvila i središnje obrtničke funkcije. Takav razvoj omogućio joj je i položaj na sutoku Mure u Dravu, čime je dobila širu gravitacijsku zonu istočnog Međimurja, legradske Podravine i mađarskog područja oko Legradske gore. Iako nije bila proglašena slobodnim trgovištem (oppidum), Donja Dubrava sredinom 18. stoljeća dobiva samostalnu općinu, sa svim upravnim tijelima.
U drugoj polovici 18. stoljeća u mjestu se osniva i nekoliko cehovskih udruženja obrtnika. Tada je u naselju živjelo više od 50 obrtnika raznih struka, a u prvoj polovici 19. stoljeća taj broj je narastao na oko stotinu zanatlija. U Donjoj Dubravi je osobito bio razvijen postolarski ili obućarski obrt, pa se pretpostavlja da je najstarije udruženje Čizmarski ili šoštarski ceh. Postojao je i Mlinarski ceh, jer je bilo petnaestak mlinara na rijeci Dravi, a u ceh su pripadali i mlinari iz susjednog Donjeg Vidovca. Najmlađi je bio Ceh splavara i brodara, koji je osnovan u prvoj polovici 19. stoljeća.
U ovome radu detaljno su prikazana pravila triju cehova iz 1772. za koje su do danas očuvani originalni tekstovi. To je Krojački i čohaški ceh, te Veliki ceh ili Ceh kovača, bravara, tesara, bačvara, kolara, stolara, remenara i krznara. Ova pravila je potpisala carica Marija Terezija, a pisana su na pergameni latinskim jezikom. Treći statut koji se analizira u ovom radu su Pravila djetića Velikoga ceha također iz 1772. godine, koja su pisana na starokajkavskom hrvatskom jeziku.
Kao nastavak cehovskih udruženja, jer cehovi su službeno ukinuti 1872., u Donjoj Dubravi do danas djeluje Ceško ili pogrebno društvo, pa je prikazan način djelovanja i te udruge. Na kraju rada dat je pregled razvoja obrta u Donjoj Dubravi kroz cijelo 20. stoljeće, pa do danas. Kao prilog radu uvršteni su prijevodi pravila dubravskih cehova iz 1772. godine, te originalni prijepis Pravila djetića Velikog ceha.

Ključne riječi

Obrtnički ceh; cehmešter; djetić; obrtnici; pogrebno društvo; Donja Dubrava

Hrčak ID:

77709

URI

https://hrcak.srce.hr/77709

Datum izdavanja:

1.6.2010.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.902 *