Skoči na glavni sadržaj

Izlaganje sa skupa

HRVATSKA ENTOMOFAUNA - iz sadašnjosti pogled unatrag i planovi za budućnost

Paula Durbešić ; Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska


Puni tekst: engleski pdf 1.797 Kb

str. 17-101

preuzimanja: 1.672

citiraj


Sažetak

Iz povijesti entomološke znanosti u Hrvatskoj kroz minulih 250 godina nekoliko je razdoblja u njezinu uzlaznu razvoju. Od putopisa s kraja 18. stoljeća, preko intenzivnog zanimanja za kukce, pretežno stranaca, a kasnije i domaćih istraživača, izrade prvih zbirki kukaca u Hrvatskoj, do osnivanja muzeja i sveučilišnih ustanova te današnjih znanstvenih istraživanja u institutima i na fakultetima. U početno su vrijeme našu entomofaunu gotovo isključivo istraživali strani istraživači i entomološki materijal pohranili u svoje domicilne zbirke. I dok su u Europi sistematika i entomofaunistika u 19. stoljeću u punom zamahu, u Hrvatskoj su tek na početku. Na žalost one nikad, ni danas nisu u nas dosegle punu razvijenost. Sveučilišno obrazovani biolozi dvadesetoga stoljeća osim sistematike i faunistike nastoje pratiti novija dostignuća biološke znanosti i ići u korak s njima osobito u molekularnoj biologiji i biokemiji. S ponosom možemo istaknuti naše današnje prirodoslovce svjetskoga glasa Unatoč napretku u drugim znanostima ipak se istraživanje faune općenito pa i entomofaune odvija kontinuirano. Radi preglednosti, tih 250 godina podijelili smo na šest razdoblja koja su određena političkim i društvenim promjenama kako u Europi tako i u nas i u našem okružju. Opisani su radovi znanstvenika važnih za svako razdoblje, a osobito domaćih znanstvenika. Ostali su prikazani tabelarno te skupno grafički brojčano.
Ohrabruje činjenica da su i nakon dva svjetska rata muzejske zbirke i vrlo bogat bibliotečni materijal ostali sačuvani. Na žalost do danas je entomofauna obrađena samo djelomično. Neki redovi, primjerice Coleoptera, Lepidoptera i Diptera istražuju se intenzivnije, ali o mnogima još nemamo nikakvih spoznaja. Svjesni smo da moramo u tom poslu ustrajati, ali i intenzivirati ga. Pratimo svjetska nastojanja u zaštiti prirode i bioraznolikosti. Uhvatili smo korak s europskim i svjetskim nastojanjima na tom području. Marom mnogih entomologa nastojalo se u ovom radu prikazati područje istraživanja, prostor, brojčanu zastupljenost (porodica, rodova, vrsta) procjenu ugroženosti, endemizam i dr. da bi uvid u entomofaunu danas bio jasniji i približno točan. Naveden je broj entomologa u pojedinim
institucijama. Spomenuto je pokretanje znanstvenih časopisa, znanstveno-stručnih udruga te sve važnije tiskane knjige. Na kraju su naši planovi za budućnost.
Hrvatska entomofauna

Ključne riječi

Hrčak ID:

85019

URI

https://hrcak.srce.hr/85019

Datum izdavanja:

22.12.2011.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.382 *