hrcak mascot   Srce   HID

Stručni rad

Konvulzije — reakcija na intoksikaciju cystocainom ds

Irina Filipović ; Zavod za oralnu kirurgiju, Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Dragica Zaklan-Kavić ; Zavod za oralnu kirurgiju, Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska

Puni tekst: hrvatski, pdf (6 MB) str. 61-67 preuzimanja: 1.114* citiraj
APA 6th Edition
Filipović, I. i Zaklan-Kavić, D. (1990). Konvulzije — reakcija na intoksikaciju cystocainom ds. Acta stomatologica Croatica, 24 (1), 61-67. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/100945
MLA 8th Edition
Filipović, Irina i Dragica Zaklan-Kavić. "Konvulzije — reakcija na intoksikaciju cystocainom ds." Acta stomatologica Croatica, vol. 24, br. 1, 1990, str. 61-67. https://hrcak.srce.hr/100945. Citirano 27.02.2021.
Chicago 17th Edition
Filipović, Irina i Dragica Zaklan-Kavić. "Konvulzije — reakcija na intoksikaciju cystocainom ds." Acta stomatologica Croatica 24, br. 1 (1990): 61-67. https://hrcak.srce.hr/100945
Harvard
Filipović, I., i Zaklan-Kavić, D. (1990). 'Konvulzije — reakcija na intoksikaciju cystocainom ds', Acta stomatologica Croatica, 24(1), str. 61-67. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/100945 (Datum pristupa: 27.02.2021.)
Vancouver
Filipović I, Zaklan-Kavić D. Konvulzije — reakcija na intoksikaciju cystocainom ds. Acta stomatologica Croatica [Internet]. 1990 [pristupljeno 27.02.2021.];24(1):61-67. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/100945
IEEE
I. Filipović i D. Zaklan-Kavić, "Konvulzije — reakcija na intoksikaciju cystocainom ds", Acta stomatologica Croatica, vol.24, br. 1, str. 61-67, 1990. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/100945. [Citirano: 27.02.2021.]

Sažetak
Najčešća nuspojava pri davanju lokalnog anestetika je toksička reakcija. Simtpomi toksičke reakcije mogu se manifestirati kao simptomi od strane CNS-a, ili simptomi kardiovaskularnog sustava. Simptomi toksične reakcije na CNS-u prolaze prvo kroz fazu stimulacije, a kasnije kroz fazu depresije. Prikazan je slučaj toksične reakcije 11-godišnje djevojčice na uobičajenu dozu Cystocain DS-a pri mandibularnoj anesteziji. Simptomi su počeli lošim općim stanjem; mučninom, jakom vrtoglavicom, blijedilom i znojenjem. Poslije toga počinju mišićni trzaji tipa klonusa uz očuvanje svijesti. Normalizira se krvni tlak, oporavlja cirkulacija, te disanje postaje normalne frekvencije i dubine. Do sada je SZO prijavljen još samo jedan sličan slučaj reakcije na Cystocain DS. Mogućnost kao i ozbiljnost i opasnost javljanja takve situacije zahtijeva od terapeuta da pažljivo opservira svakog pacijenta koji prima bilo koju vrstu lokalnog anestetika.

Ključne riječi
lokalna anestezija; toksička reakcija; Cystocain DS; konvulzije

Hrčak ID: 100945

URI
https://hrcak.srce.hr/100945

[engleski]

Posjeta: 1.322 *