Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

PREDNOSTI UPORABE NEOLOVNIH POBOLJŠIVAČA OKTANSKOG BROJA MOTORNIH BENZINA

Zlatko Posavec ; INA - Rafinerija nafte Sisak, Sisak, Hrvatska
Janko Moše ; INA - Rafinerija nafte Sisak, Sisak, Hrvatska
Ljerka Bjelanović ; INA - Rafinerija nafte Sisak, Sisak, Hrvatska
Vlasta Rajšli ; INA - Rafinerija nafte Sisak, Sisak, Hrvatska
Milena Stančić ; INA - Rafinerija nafte Sisak, Sisak, Hrvatska
Josip Bursik ; INA - Rafinerija nafte Sisak, Sisak, Hrvatska
Jadranka Kos ; INA - Rafinerija nafte Sisak, Sisak, Hrvatska
Pavao Pavičić ; INA - Rafinerija nafte Sisak, Sisak, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 156 Kb

str. 31-44

preuzimanja: 774

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 156 Kb

str. 44-55

preuzimanja: 599

citiraj


Sažetak

Sažetak
Sastav motornih goriva je najvažniji faktor koji diktira vrstu i kvalitetu emisije iz vozila. Tlak para benzina, njegov sadržaj benzena, aromata, olefina i kisika te sumpora važni su čimbenici koji utječu na kvalitetu zraka kojeg udišemo. Zabranom uporabe olovnih aditiva, mnogi proizvođači motornih benzina dovedeni su u podređenu poziciju zbog tehnološke zaostalosti. Jedan od načina produljenja preživljavanja je zaustavljanje smanjenja dobiti (profita) koja se očitovala uporabom olovnih aditiva kao poboljšivača oktana.
Uvođenjem MMT (metilciklopentadienil mangan trikarbonil) aditiva na osnovi mangana, rafinerije Hrvatske (INE) čak bi povećale uštedu u odnosu na slučaj uporabe samo olovnih aditiva za proizvodnju motornih benzina. U RN Sisak napravljen je i realiziran plan projekta MMT-proizvodnja BMB. Primjeni MMT (za dodavanje u motorne benzine) prethodila su laboratorijska ispitivanja utjecaja ovog aditiva na benzinske komponente i smjese koje čine kvalitetu komercijalnih motornih benzina.
Namješavanje smjesa slijedilo je recepturu dobivenu na LP modelu. Analitički rezultati potvrdili su korektnost LP modela. Izračun na LP modelu dao je rezultate koji su opravdavali izgradnju instalacije za dodavanje MMT i njegovu primjenu u proizvodnji motornih benzina u RN Sisak. Probni rad od šest mjeseci započeo je 18. listopada 1999., a završio uspješno 18. travnja 2000. Uspoređeni su efekti aditiviranja dobiveni LP modelom s onima u probnom radu.

Ključne riječi

aditiv protiv lupanja, MMT metilciklopentadienil mangan trikarbonil (MMT); gledište učinka u primjeni, odziv oktanskog broja; mangan (Mn); linerano programiranje; gledište formulacije sastava

Hrčak ID:

10421

URI

https://hrcak.srce.hr/10421

Datum izdavanja:

28.2.2001.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.387 *