Skoči na glavni sadržaj

Stručni rad

Injektiranje recikliranog nemiscibilnog plina u prirodno raspucano ležište Irana, u svrhu povećanja iscrpka: studija slučaja s naglaskom na nesigurne parametre

Navab Rostami ; Islamic Azad University, Science and Research Branch, Tehran, Iran
Ghasem Zargar ; Petroleum University of Technology, Tehran, Iran
Abdolnabi Hashemi ; Petroleum University of Technology, Tehran, Iran
Jamshid Aladaghloo ; Islamic Azad University, Science and Research Branch, Tehran, Iran


Puni tekst: hrvatski pdf 92 Kb

str. 142-146

preuzimanja: 345

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 550 Kb

str. 135-141

preuzimanja: 1.732

citiraj


Sažetak

Utiskivanje recikliranog plina je proces iskorištavanja ležišta od kojeg se mnogo očekuje u proizvodnji nafte i plina. Metoda koristi kontinuirano utiskivanje rentabilnog obroka proizvedenog plina kako bi se održala energija ležišta i iskoristila viskozna sila kao pokretačka sila. Postoje brojne studije o utiskivanju recikliranog plina u konvencionalna ležišta, međutim postoje neki drugi čimbenici kao što su lokacija bušotina i vrsta završnog opremanja, obrok i tlak utiskivanja, koji jako djeluju na konačni rezultat ove metode, a većini njih nije uzimana u obzir.
U ovoj studiji je proučen proces utiskivanja nemiscibilnog recikliranog plina u jedno od iranskih prirodno raspucanih karbonatnih ležišta na opsegu polja. Stvarni model heterogenosti je konstruiran i simuliran pomoću Eclipse-100 modula (softver za simulaciju ležišta). Ispitani su učinci radnih parametara, kao što su broj i lokacija injekcionih/proizvodnih bušotina, proizvodnih/injekcionih obroka, vrsta opremanja i perforirani produktivni interval a rezultat je uspoređen s metodom prirodnog iskorištavanja ležišta.
Utvrđeno je da je, osjetljivost obzirom na broj bušotina, 1 injekcijska/2 proizvodne bušotine najučinkovitiji slučaj. Kapacitet proizvodnje od 500 m3/d (3 145 bbl/d) i tlak na dnu bušotine od 25 bara (362,6 psi), dali su veću proizvodnju nafte. Završno opremanje injekcionih bušotina u frakturi i proizvodnih bušotina u matriksu, ima bolju proizvodnost naftnog polja u odnosu na druge slučajeve. Štoviše, uočeno je da je najučinkovitija vrsta završnog opremanja injekcionih bušotina vertikalno, a za proizvodne bušotine horizontalno. Rezultati su pokazali da je moguće postići značajno sekundarno pridobivanje korištenjem optimalnih uvjeta za utiskivanje nemiscibilnog recikliranog plina u to ležište.

Ključne riječi

nemiscibilni reciklirani plin; raspucana ležišta; sekundarni iscrpak; radni parametri

Hrčak ID:

111091

URI

https://hrcak.srce.hr/111091

Datum izdavanja:

30.9.2013.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.704 *