Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

Membrane za parodontnu regeneraciju

Andrej Aurer
Ksenija Jorgić-Srdjak


Puni tekst: hrvatski pdf 95 Kb

str. 95-105

preuzimanja: 1.617

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 73 Kb

str. 107-112

preuzimanja: 7.702

citiraj


Sažetak

U ovome su članku prikazane različite vrste membrana za vođenu regeneraciju parodontnih tkiva. One se upotrebljavaju za pokrivanje defekata i poticanje regeneracije koštanih stijenki u parodontnome džepu. Membrana treba biti biokompatibilna i omogućiti da se stanice isključe kako bi se odvojio gingivni režanj od fibrinskoga ugruška te očuvao prostor za novu alveolnu kost i periodontni ligament.
Membrane mogu biti resorbirajuće i neresorbirajuće. Neresorbirajuće membrane zahtijevaju drugi kirurški zahvat kako bi ih se uklonilo, zbog čega se sve manje upotrebljavaju. Većina tih membrana izrađuje se od politetrafluoretilena, kao na primjer Gore-Tex membrane.
Resorbirajuće membrane skraćuju vrijeme liječenja, jer ih ne treba odstraniti nakon zahvata. Mogu biti od prirodnih materijala, pretežito od kolagena, i sintetičkih resorbirajučih materijala, najčešće derivata organskih alifatskih termoplastičnih polimera. Upotrebljava se poliglikolna i polilaktična kiselina. U tu skupinu spada Atrisorb membrana koja se pripravlja intraoperativno. Danas se ispituje i upotreba poliuretanskih membrana.
Idealnih membrana nema. Do sada se najviše rabe kolagene membrane koje imaju najbolju biokompatibilnost, iako im se vrijeme razgradnje teško može predvidjeti.

Ključne riječi

parodontni defekt; vođena tkivna regeneracija; resorbirajuće membrane; neresorbirajuće membrane

Hrčak ID:

896

URI

https://hrcak.srce.hr/896

Datum izdavanja:

15.3.2005.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 10.689 *