Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Posljednji primjeri pojedinačno zaštićene zagrebačke stambene arhitekture. Značajni primjeri novih strujanja 20. stoljeća

Zrinka Paladino ; Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode, Zagreb, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 1.809 Kb

str. 157-177

preuzimanja: 6.109

citiraj


Sažetak

Kontinuiranim angažmanom na valorizaciji, kategorizaciji i zaštiti zagrebačke graditeljske baštine Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode u Zagrebu nastoji biti ustrajan u zaštiti najvrjednijih arhitektonskih ostvarenja svih povijesnih epoha.
Ovim su radom obuhvaćeni primjeri zagrebačke graditeljske baštine s područja stambene arhitekture recentno pojedinačno zaštićene rješenjima o utvrđivanju obilježja kulturnih dobara. Pojedinačno su pobrojeni primjeri zagrebačkih obiteljskih kuća i višestambenih građevina koje su se neupitnom vrijednošću uvrstile u Listu zaštićenih kulturnih dobara, upisanih u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Načinjen je potom pregled prijedloga rješenja o utvrđivanju obilježja kulturnog dobra za deset stambenih građevina, izrađenih u Gradskom zavodu za zaštitu spomenika kulture i prirode, koje je potom potvrdilo Stručno povjerenstvo za utvrđivanje obilježja kulturnog dobra Ministarstva kulture.
Znanstvenom elaboracijom, s detaljnim kronološkim historijatima i opisima predmetnih kulturnih dobara, razlaže se njihova visoka vrijednosna kategorizacija i uvrštavanje među najznačajnije građevine stambene namjene na području grada Zagreba. Predmetne su građevine obilježjima i kvalitetom redom značile novost i mijenu u vrijeme nastanka, u hrvatsku su arhitekturu unosile obilježja novoga vremena, a skladom i kvalitetom izvedbe osigurale su opstojnost do danas. Pri izradbi elaborata valorizacije, revalorizacije te kategorizacije zagrebačke stambene arhitekture rečeni su se primjeri iskristalizirali nužnima za zaštitu jer su potvrda kontinuiteta opstojnosti kvalitete zagrebačke graditeljske prakse tijekom prve polovice i sredine dvadesetog stoljeća.
Objašnjeni su konzervatorski principi i sistematizacija zaštite, kojom predmetne stambene građevine, sukladno svojoj „arhitektonici”, podliježu i različitom konzervatorskom sagledavanju te, sukladno tomu, i uspostavljanju mjera zaštite. Ovim radom Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode u Zagrebu predstavlja kontinuirani angažman na zaštiti najznačajnijih primjera povijesno važnih arhitektonskih razdoblja zagrebačke kulturne baštine.

Ključne riječi

stambena arhitektura; kulturno dobro; Zagreb; zaštita

Hrčak ID:

117646

URI

https://hrcak.srce.hr/117646

Datum izdavanja:

5.3.2014.

Posjeta: 6.744 *