Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Temelji diferencirane nastave i njezini organizacijski oblici

Josip Ivanović
Marta Törteli Telek


Puni tekst: engleski pdf 160 Kb

str. 91-106

preuzimanja: 1.774

citiraj


Sažetak

Preferencije učenja vrlo se razlikuju među učenicima, stoga je diferencijacija preduvjet učinkovita učenja, ali i postizanja zajedničkih zahtjeva, kao i optimalnoga razvoja i samoostvarenja. Primjena diferencijacije u jedinstvenoj zajedničkoj nastavi, organiziranoj uz uvažavanje individualnih karakteristika učenika, zajedničkom se terminologijom može nazvati adaptivnom nastavom. Upravo je to predmet istraživanja ove studije.
Kod primjene diferenciranog rada nastavnik mora biti upoznat s individualnim sposobnostima učenika, razinom njihova predznanja te mora raspolagati individualnim razvojnim strategijama, kako bi za svakog učenika posebice mogao planirati sustave zadataka uz odgovarajuću motivacijsku razinu, kompleksnost nastavnih sadržaja, procesa i rezultata. Temelji su diferencijacije sljedeći: imati potrebna predznanja za obradu i primjenu novih znanja, imati određenu razinu operativnih sposobnosti, motivacije za učenje; postojanje preduvjeta za samostalni rad učenika; razvijenost u području suradnje, društvene karakteristike učenika itd.
Prigodom primjene diferenciranoga rada pojavljuju se metode aktivnoga učenja u malim skupinama (individualni rad, rad u parovima, skupni rad, mozaik metoda, metoda proturječja i rasprave te skupni projekti). U navedenim oblicima rada često primjenjujemo metodu recipročnoga učenja. U posljednje vrijeme posebnu pozornost zaslužuje Dalton-plan (reformski pravac obilježen imenom Helen Parkhurst), odnosno njegova primjena u Hungaro-Daltonovoj udruzi (u Mađarskoj), u kojoj se diferencirano organiziranje učenja stavlja u funkciju postizanja dobrih rezultata obrazovnoga i odgojnog rada. Dalton-plan škola – slično Montessori, Freinet i Jena-plan školi – primjenjuje u nastavi takve postupke koji omogućuju diferencijaciju na nastavnom satu, individualni razvoj, nastavu utemeljenu na iskustvu i aktivnom učenju. Istodobno, možemo pozdraviti kao zanimljiv eksperiment novi nastavno-tehnički program, koji je izrađen pod vođenjem i koordiniranjem radne skupine „Novi laboratorij” (New Laboratory for Teaching and Learning – NLTL), a koji je nazvan „Dalton Technology Plan (DTP)”. Oba naziva upućuju na prirodnu i razvojnu vezu između škole tradicionalnoga programa i filozofije, a i nastavnoga okruženja utemeljenoga na novim tehnikama i tehnologijama.
Inovativni se nastavnici danas služe metodama prilagođenima stilovima učenja učenika. Naime, stilovi učenja mogu biti niti vodilje i kod integracije učenika s poteškoćama – stvarajući time jednakost mogućnosti – ali istodobno omogućuju u velikoj mjeri i razvoj sposobnosti darovitih učenika.

Ključne riječi

Dalton-plan; daroviti učenici; diferencijalna nastava; grupni rad; stilovi učenja; učenici s teškoćama

Hrčak ID:

125299

URI

https://hrcak.srce.hr/125299

Datum izdavanja:

10.6.2014.

Podaci na drugim jezicima: engleski njemački

Posjeta: 5.338 *