Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

SREDNJOŠKOLSKA EKSTENZA U KARLOVCU

Draženka Polović


Puni tekst: hrvatski pdf 3.785 Kb

str. 87-95

preuzimanja: 473

citiraj


Sažetak

Karlovačka Srednjoškolska ekstenza započela je s radom 1920. godine kao organizirani, neformalni oblik edukacije s ciljem podizanja opće razine obrazovanja odraslog stanovništva.
Pokretači Ekstenze bili su uglavnom već ranije aktivni u Prosvjetnom odboru, tijelu koje na poticaj Gradskog poglavarstva od 1910. djeluje pri Gradskoj javnoj čitaonici i knjižnici kao samostalno središte pučko-prosvjetnog rada u Karlovcu.
Godine 1919. Hugo Sedlaček, dotadašnji aktivni član Prosvjetnog odbora, postaje njegov predsjednik, a u isto vrijeme preuzima i dužnost ravnatelja Kraljevske velike realne gimnazije u Karlovcu. On ujedinjuje rad Prosvjetnog odbora i Srednjoškolske ekstenze i postaje glavni nositelj Ekstenzinih aktivnosti.
Prve školske godine 1920./1921. Ekstenza djeluje u zgradi Kraljevske vehke realne gimnazije kroz šestomjesečni ciklus javnih predavanja iz književnosti, filozofije, prirodopisa, astromomije, higijene i drugih područja. Predavanja drže karlovački intelektualci, uglavnom prosvjetni radnici, liječnici i odvjetnici, svaku večer osim subote i
nedjelje po dva sata za sve zainteresirane "bez obzira na spol i svršene nauke" (Narodni glas br. 33/ 1920.). Te je godine u sklopu Ekstenze održano ukupno 220 predavanja. Osim toga organizirane su i informativne večeri, analfabetski tečajevi i popularna nedjeljna
predavanja u Velikoj vijećnici gradskog magistrata na kojima, osim karlovačkih, gostuju i intelektualci iz cijele Hrvatske.
U sljedećih pet godina rad Srednjoškolske ekstenze nije tako intenzivan kao prve godine, te su u tom periodu održana 262 pučko-prosvjetna predavanja u Višoj djevojačkoj školi. Do 1924. ritam održavanja je od listopada do travnja, dva puta tjedno, a u
sljedeće dvije godine predavanja su sve rjeđa, pa 1926. završava široka pučko-prosvjetna uloga Srednjoškolske ekstenze u Karlovcu.
Od listopada iste godine Prosvjetni odbor i Srednjoškolska ekstenza ograničit će svoj rad samo na popularna nedjeljna predavanja u Gradskoj vijećnici.
Godine 1932. prosvjetni i obrazovni rad Ekstenze naslijedit će, prema pravilima Ministarstva prosvjete, Pučko sveučilište. Ali Pučko sveučilište nije uspjelo ostvariti intenzitet i raznolikost aktivnosti Srednjoškolske ekstenze.

Ključne riječi

Hrčak ID:

135272

URI

https://hrcak.srce.hr/135272

Datum izdavanja:

5.12.2004.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.034 *