hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

Кон записите во еден Апостол

Вангелија Десподова

Puni tekst: makedonski, pdf (9 MB) str. 221-230 preuzimanja: 194* citiraj
APA 6th Edition
Десподова, В. (1974). Кон записите во еден Апостол. Slovo, (24), 221-230. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/14179
MLA 8th Edition
Десподова, Вангелија. "Кон записите во еден Апостол." Slovo, vol. , br. 24, 1974, str. 221-230. https://hrcak.srce.hr/14179. Citirano 23.01.2020.
Chicago 17th Edition
Десподова, Вангелија. "Кон записите во еден Апостол." Slovo , br. 24 (1974): 221-230. https://hrcak.srce.hr/14179
Harvard
Десподова, В. (1974). 'Кон записите во еден Апостол', Slovo, (24), str. 221-230. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/14179 (Datum pristupa: 23.01.2020.)
Vancouver
Десподова В. Кон записите во еден Апостол. Slovo [Internet]. 1974 [pristupljeno 23.01.2020.];(24):221-230. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/14179
IEEE
В. Десподова, "Кон записите во еден Апостол", Slovo, vol., br. 24, str. 221-230, 1974. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/14179. [Citirano: 23.01.2020.]

Sažetak
Раэгледувајќи ги дадениве эаписи од јаэична гледна точка доаѓаме до слединов эаклучок: текстот на апостолот е препишан од предлошка со српска јаэична редакција, а дијалектот на препишувачот доаѓа до иэраэ само во спорадични примери. Поинаков е случајот со эаписите што ги наоѓаме во овој апостол...

Hrčak ID: 14179

URI
https://hrcak.srce.hr/14179

[hrvatski]

Posjeta: 378 *