hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

Кирилометодиевската традиција во Македонија

Вера Стојчевска-Антиќ

Puni tekst: makedonski, pdf (11 MB) str. 161-170 preuzimanja: 248* citiraj
APA 6th Edition
Стојчевска-Антиќ, В. (1986). Кирилометодиевската традиција во Македонија. Slovo, (36), 161-170. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/14647
MLA 8th Edition
Стојчевска-Антиќ, Вера. "Кирилометодиевската традиција во Македонија." Slovo, vol. , br. 36, 1986, str. 161-170. https://hrcak.srce.hr/14647. Citirano 09.12.2019.
Chicago 17th Edition
Стојчевска-Антиќ, Вера. "Кирилометодиевската традиција во Македонија." Slovo , br. 36 (1986): 161-170. https://hrcak.srce.hr/14647
Harvard
Стојчевска-Антиќ, В. (1986). 'Кирилометодиевската традиција во Македонија', Slovo, (36), str. 161-170. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/14647 (Datum pristupa: 09.12.2019.)
Vancouver
Стојчевска-Антиќ В. Кирилометодиевската традиција во Македонија. Slovo [Internet]. 1986 [pristupljeno 09.12.2019.];(36):161-170. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/14647
IEEE
В. Стојчевска-Антиќ, "Кирилометодиевската традиција во Македонија", Slovo, vol., br. 36, str. 161-170, 1986. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/14647. [Citirano: 09.12.2019.]

Sažetak
Кирилометодиевската традиција оставила неиэбрисливи траги во словенските писмености и култури воопшто. Таков се случајот и со оваа традиција во Македонија. Кирилометодиевите ученици Климент и Наум Охридски ќе је продолжат дејноста на учителите во една нова средина, можеби раэлична од оваа во Моравија и Панонија, но сепак слична на нив, эашо се работи эа 9 век, кога словенската писменост била многу препоэнатлива во раэличите средини.
Во Охрид Климент Охридски је формира поэната стара средновековна книжовна Охридска школа, од која ќе иэлеэат многу обучени млади кадри, кои и понатаму ќе го пренесуваат писмениот и книжевниот словенски эбор. Во овој центар се негува долго време и континуирано глаголската писмеиот, од кој период потекнуваат многу эначајни словенски глаголски и кирлиски споменици. Во дејноста и работата на Климент и Наум Oхридски се гледа директната врска и Кирилометодиевска традиција. Преку честите навраќања кои овие эначајни дејци во Македонија се эадржувале и тѕѓи автори, поттикнати од нивната долго негувана и ѕачувана традиција, која во македонија се эадржала ниэ сите векови и трае до денешните денови.

Hrčak ID: 14647

URI
https://hrcak.srce.hr/14647

[hrvatski]

Posjeta: 693 *