Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Etnicitet i klasa: perspektive poklapanja i razilaženja

Vjeran Katunarić ; Filozofski fakultet, Zagreb


Puni tekst: hrvatski pdf 12.535 Kb

str. 17-27

preuzimanja: 893

citiraj


Sažetak

Razvoj klasnih društava uvijek je pod utjecajem dinamike međuetničkih odnosa. Za položaj i razvoj etničkih grupa u društvu najznačajniji momenat je stupanj poklapanja etničke i klasne pripadnosti. Do smanjenja te podudarnosti došlo je najranije u zapadnim društvima, što je u vezi s relativno brzim nestankom kastinskih društava. Općenito, međusobna nezavisnost kriterija etničke i klasne pripadnosti može se uzeti kao jedan od indikatora stupnja demokratizacije društva.
Tendencija raspršenja etniciteta i međuetničkih prožimanja bitan je društveni proces u višeetničkim društvima. Ta se tendencija u vidu optimističke ideologije društvene integracije nekoliko puta pojavljivala u američkoj historiji. U najnovijoj verziji, tendenciji etničke pripadnosti daje se u SAD prvorazredno značenje. Etnicitet postaje glavni oblik grupne integracije pojedinca u društvo, čime je definitivno napuštena ideologija »melting pota«. No u jednoj i drugoj verziji etnicitet ima istu ulogu a ta je da se klasna pripadnost učini sekundarnom ili pak sasvim nevažnom. U vezi s tim kritički su razmotreni rezultati jednog opsežnog istraživanja o položaju etniciteta u SAD u najnovije vrijeme, gdje se jasno ukazuje na granice etničkog optimizma.
U zaključku je raspravljeno pitanje u kojoj mjeri etnički pluralizam predstavlja pravu zamjenu za slobodni kulturni pluralizam, a u kojoj mjeri predstavlja mit koji prikriva probleme društvene integracije. Kao odgovor na to pitanje, autor iznosi svoje mišljenje da etnicitet ima značajnu protektivnu funkciju za pojedinca u periodu početne i nagle industrijalizacije, kada tržište razara sve oblike grupne intimnosti u društvu i stvara klase kao agregate anonimnih pojedinaca. Ali ako se etnicitet uzima kao projekat grupnog života jednog »besklasnog društva«, tadase radi o jednoj izrazito konzervativnoj orijentaciji, gdje se etnicitet postavlja kao krajnja granica ljudske identifikacije u društvu.

Ključne riječi

Hrčak ID:

156001

URI

https://hrcak.srce.hr/156001

Datum izdavanja:

30.6.1980.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.620 *