Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Lignikolni Aphyllophorales u vlažnim i poluvlažnim nizinskim šumama hrasta lužnjaka (Quercus robur) u Jugoslaviji

Milica Tortić ; Hrvatska


Puni tekst: engleski pdf 729 Kb

str. 111-120

preuzimanja: 341

citiraj


Sažetak

Nizinske šume hrasta lužnjaka rasprostranjene su u nas duž Save, Drave i nekih njihovih većih pritoka, na nadmorskim visinama od oko 100—150 m i periodično su poplavljivane kroz dulje ili kraće vrijeme tijekom godine. Njihova je mikoflora istraživana na dva lokaliteta i do tada ustanovljene vrste objavljene (vidi literaturu). Autorica je nastavila istraživanja proširivši ih na još tri lokaliteta, a koncentrirala se sada uglavnom na lignikolne Aphyllophorales.
Proučavane šume leže većinom unutar radiusa od oko 60 km od Zagreba, samo je jedna (Prašnik) udaljena oko 120 km. U nekima se nalaze rezervati s hrastovima starim ponegdje i do 300 godina, a u nekoliko je Hrvatsko ekološko društvo postavilo trajne pokusne plohe od po 1 ha, pa je takvim površinama posvećena osobita pozornost.
Iako su unutar nizinskih šuma opisane različite šumske asocijacije, nije još bilo moguće da se provedu podrobnije mikocenološke studije, nego je ovdje izneseno koje su vrste proučavane grupe gljiva dosad utvrđene u takvim šumama općenito, i koje bi mogle biti za njih tipične.
U tablici 1 prikazane su gljive nađene u dva do pet lokaliteta, a one sabrane samo na po jednom lokalitetu nanizane su abecednim redom za svaki posebno u tablici 2. Za svaku su navedeni domaćini, a označena je i njihova učestalost. U Krakovskoj su šumi na pojedinim mjestima sađeni bor, jela i smreka, pa je tamo nađeno i 14 vrsta vezanih za drvo četinjača.
Ukupno je determinirana 171 vrsta, od kojih je 86 objavljeno iz Kra- kovske šume i Prašnika. U engleskom su tekstu dani podaci o broju vrsta u pojedinim šumama te koliko je nađeno na četiri najčešća domaćina (hrast, grab, lijeska, joha). Istaknuto je koje su vrste česte i obilne u ovim ali i drugim šumama (u prvom redu bukovim), te koje su pronađene dosad samo u nizinskim šumama. Raspravlja se i o pojedinim zanimljivijim češćim i rijetkim vrstama.
Prema dosadašnjim istraživanjima pretpostavlja se da bi za vlažne nizinske šume mogle biti najtipičnije: Schizopora carneolutea, Steccheri- num bourdotii, Stereum rameóle, S. subtomentosum, a vjerojatno i An- trodiella fragrans. Spongipellis fractipes dolazi na osobito vlažnim mjestima u sastojinama johe.

Ključne riječi

lignikolne gljive; šume hrasta lužnjaka

Hrčak ID:

159525

URI

https://hrcak.srce.hr/159525

Datum izdavanja:

31.12.1989.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 870 *