Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

ZGRADA MATICE HRVATSKE U ZAGREBU - INTERIJER UPRAVNOG I UREDSKOG PROSTORA U PRIZEMLJU - ADAPTACIJA PODRUMA ZA KLUB I GALERIJU ZA POVREMENE IZLOŽBE - DOGRADNJA DVORIŠNE ZGRADE S VELIKOM DVORANOM

Mario Beusan ; Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 3.759 Kb

str. 81-92

preuzimanja: 310

citiraj


Sažetak

Ovaj je rad autorski arhitektonsko-urbanistički presjek kronologije obnove i interijerskog oblikovanja zgrade Matice hrvatske u Zagrebu, kao i njenog dvorišnog dijela – čiji je tvorac sveukupne oblikovne koncepcije i adaptacije upravo autor ovoga teksta Mario Beusan. U travnju 1992. godine - uz obilježavanje 150. obljetnice Matice hrvatske - na poziv njene uprave, M. Beusan započeo je adaptaciju i uređenje interijera reprezentativnih i uredskih prostorija u prizemlju zgrade Matice hrvatske. Posve devastirano, zapušteno i trošno prizemlje zgrade valjalo je obnoviti.
Oblikovna koncepcija obnove, adaptacije i interijera bila je temeljena na ideji da se u novouređenim Matičinim prostorijama, na jedan profinjen, ublažen način, osjeti izvorni historicistički duh posljednje četvrtine 19. stoljeća, kojemu pripada zatečena arhitektonska struktura, a koji u konačnici svjedoči da je riječ o instituciji s dugom tradicijom. Zgrada Matice hrvatske izvedena je 1886. godine na Akademičkom trgu br. 5. Tlocrt prizemlja u obliku je slova L. Njegov duži krak orijentiran je na zapad, a kraći na sjever. Prema tlocrtnom ustroju, zgrada pripada tipu s centralnim hodnikom, duž kojega se nižu prostorne ćelije s pročeljne i začeljne (dvorišne) zone. Glavni ulaz lociran je u osovini glavnog pročelja (zapad), dok je sporedni ulaz u predzadnjoj prozorskoj osi sjevernoga pročelja.
Nakon dovršenja interijera u prizemlju, na poziv predsjednika Matice hrvatske Vlade Gotovca M. Beusan prihvatio se vrlo izazovnog zadatka - izrade projekta adaptacije interijera podruma Matičine zgrade pod nazivom „Klub i Galerija Matice hrvatske“.
Krajem 1993. dovršio je projekt, koji je tijekom 1994. većim dijelom i realiziran, uz neke kasnije sadržajne izmjene (galerija se i dalje koristi za povremene izložbe mladih umjetnika).

U travnju 1998., na inicijativu predsjednika Matice hrvatske akademika Josipa Bratulića, Beusan je dovršio idejni projekt "Dvorana Matice hrvatske" za novu Matičinu kuću u dvorištu postojeće zgrade (istočni rub) - pozvavši arhitekticu Irenu Jurin (tvrtka „Renova“) na izradu dokumentacije za građevinsku dozvolu i za izvedbu zgrade. U ožujku 2001. I. Jurin je prema Beusanovom idejnom projektu dovršila svu potrebnu dokumentaciju, a on je za to vrijeme izradio projekt interijera nove zgrade. Njeno svečano otvorenje bilo je 28. lipnja 2002. kad je Matica hrvatska proslavila 160. godišnjicu svoga postojanja.

Ključne riječi

Matica hrvatska; zgrada, historicizam; tlocrt prizemlja, glavno pročelje, sjeverno pročelje, upravni blok; predsjednik Matice hrvatske; vijećnica, erker, Matičina biblioteka, galerija Matice hrvatske; klub, dvorišna zgrada, dvorana Matice hrvatske

Hrčak ID:

160194

URI

https://hrcak.srce.hr/160194

Datum izdavanja:

2.6.2016.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.138 *