hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ЖИТОТО, ЛЕБОТ И БРАШНОТО ВО ОБИЧАИТЕ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ: ПАРАЛЕЛИ СО ПОДОЦНЕЖНАТА МАКЕДОНСКА ТРАДИЦИЈА

Katerina Mladenovska-Ristovska ; Институт за национална историја Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (1 MB) str. 1-12 preuzimanja: 129* citiraj
APA 6th Edition
Mladenovska-Ristovska, K. (2015). ЖИТОТО, ЛЕБОТ И БРАШНОТО ВО ОБИЧАИТЕ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ: ПАРАЛЕЛИ СО ПОДОЦНЕЖНАТА МАКЕДОНСКА ТРАДИЦИЈА. Filološke studije, 13 (1), 1-12. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/170503
MLA 8th Edition
Mladenovska-Ristovska, Katerina. "ЖИТОТО, ЛЕБОТ И БРАШНОТО ВО ОБИЧАИТЕ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ: ПАРАЛЕЛИ СО ПОДОЦНЕЖНАТА МАКЕДОНСКА ТРАДИЦИЈА." Filološke studije, vol. 13, br. 1, 2015, str. 1-12. https://hrcak.srce.hr/170503. Citirano 16.10.2019.
Chicago 17th Edition
Mladenovska-Ristovska, Katerina. "ЖИТОТО, ЛЕБОТ И БРАШНОТО ВО ОБИЧАИТЕ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ: ПАРАЛЕЛИ СО ПОДОЦНЕЖНАТА МАКЕДОНСКА ТРАДИЦИЈА." Filološke studije 13, br. 1 (2015): 1-12. https://hrcak.srce.hr/170503
Harvard
Mladenovska-Ristovska, K. (2015). 'ЖИТОТО, ЛЕБОТ И БРАШНОТО ВО ОБИЧАИТЕ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ: ПАРАЛЕЛИ СО ПОДОЦНЕЖНАТА МАКЕДОНСКА ТРАДИЦИЈА', Filološke studije, 13(1), str. 1-12. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/170503 (Datum pristupa: 16.10.2019.)
Vancouver
Mladenovska-Ristovska K. ЖИТОТО, ЛЕБОТ И БРАШНОТО ВО ОБИЧАИТЕ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ: ПАРАЛЕЛИ СО ПОДОЦНЕЖНАТА МАКЕДОНСКА ТРАДИЦИЈА. Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 16.10.2019.];13(1):1-12. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/170503
IEEE
K. Mladenovska-Ristovska, "ЖИТОТО, ЛЕБОТ И БРАШНОТО ВО ОБИЧАИТЕ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ: ПАРАЛЕЛИ СО ПОДОЦНЕЖНАТА МАКЕДОНСКА ТРАДИЦИЈА", Filološke studije, vol.13, br. 1, str. 1-12, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/170503. [Citirano: 16.10.2019.]

Sažetak
Житото, лебот
и брашното имале особено значајна улога во
обичаите на
античките Македо
нци
. Во врска со преданието за основањето на
Македонското Кралство се наведува волшебното („двојно“) нараснување на
лебот на Пердика, првиот македонски крал од династијата на Аргеадите. Во
изворите е забележан пример
за користење на брашното
за одбележување на
границите на нов град при неговото основање. Имено, на тој начин било
означено втемелувањето на славната Александрија во Египет, каде што
тлоцртот на градот, кој имал облик на хламида, бил исцртан со брашно од
јачмен.
Исто така, во врска со свадбата на Александар
III
Македонски и Роксана, опишан е македонскиот свадбен обичај на сечење леб со меч.
Текстот
се занимава со анализа на овие фрагменти, кои иако се малубројни, ја
потврдуваат светата симболика на житото, лебот и брашното кај античките
Македонци. Траги од оваа симболика среќаваме и денес во современата
традиција, кои меѓу другото ни овозможуваат и подлабоко да навлеземе во
суштината на овие обичаи.

Ključne riječi
антички Македонци; обичаи; леб; брашно; жито

Hrčak ID: 170503

URI
https://hrcak.srce.hr/170503

Posjeta: 214 *