hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ И НЕГОВИТЕ РЕЛАЦИИ СО ЕКСПРЕСИОНИЗМОТ, НАДРЕАЛИЗМОТ И ФАНТАСТИКАТА

Jasmina Mojsieva-Guševa ; Институт за македонска литература, Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (882 KB) str. 1-17 preuzimanja: 287* citiraj
APA 6th Edition
Mojsieva-Guševa, J. (2015). МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ И НЕГОВИТЕ РЕЛАЦИИ СО ЕКСПРЕСИОНИЗМОТ, НАДРЕАЛИЗМОТ И ФАНТАСТИКАТА. Filološke studije, 13 (2), 1-17. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/171483
MLA 8th Edition
Mojsieva-Guševa, Jasmina. "МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ И НЕГОВИТЕ РЕЛАЦИИ СО ЕКСПРЕСИОНИЗМОТ, НАДРЕАЛИЗМОТ И ФАНТАСТИКАТА." Filološke studije, vol. 13, br. 2, 2015, str. 1-17. https://hrcak.srce.hr/171483. Citirano 27.01.2020.
Chicago 17th Edition
Mojsieva-Guševa, Jasmina. "МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ И НЕГОВИТЕ РЕЛАЦИИ СО ЕКСПРЕСИОНИЗМОТ, НАДРЕАЛИЗМОТ И ФАНТАСТИКАТА." Filološke studije 13, br. 2 (2015): 1-17. https://hrcak.srce.hr/171483
Harvard
Mojsieva-Guševa, J. (2015). 'МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ И НЕГОВИТЕ РЕЛАЦИИ СО ЕКСПРЕСИОНИЗМОТ, НАДРЕАЛИЗМОТ И ФАНТАСТИКАТА', Filološke studije, 13(2), str. 1-17. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/171483 (Datum pristupa: 27.01.2020.)
Vancouver
Mojsieva-Guševa J. МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ И НЕГОВИТЕ РЕЛАЦИИ СО ЕКСПРЕСИОНИЗМОТ, НАДРЕАЛИЗМОТ И ФАНТАСТИКАТА. Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 27.01.2020.];13(2):1-17. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171483
IEEE
J. Mojsieva-Guševa, "МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ И НЕГОВИТЕ РЕЛАЦИИ СО ЕКСПРЕСИОНИЗМОТ, НАДРЕАЛИЗМОТ И ФАНТАСТИКАТА", Filološke studije, vol.13, br. 2, str. 1-17, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171483. [Citirano: 27.01.2020.]

Sažetak
Во оваа студија се настојува да се одгатне суштина на концептот на магичниот реализам, преку проучување на релациите кои тој ги остварува со другите уметнички движења и области како што се експресионизмот, надреализмот и фантастиката. Целата на ова истражување е да обезбеди теоретска експликација на магичниот реализам како феномен, стил на изразување, постапка во уметничката креација, кој најпрво се појавува во германското постекспресионистичко сликарство во дваесеттите години на дваесеттиот век. Оттаму и оттогаш, тој набргу се распространува низ различните уметнички форми (литература, театар, филм) и традиции (европска, руска, латиноамериканска) и станува еден од најкористените уметнички изрази во 20-тиот век. Преку релациите со веќеспоменатите уметнички области, потенцирани се магично-реалистичната приемчивост и комуникативност со наведените области, но и нејзиниот статус на автономна стилско-уметничка постапка, која се карактеризира со нова објективизација на стварноста и со специфично изразување. Со помош на применетиот компаративен и со аналитичкиот метод, направено е нијансирање на варијациите на феноменот на магичниот реализам, условени пред сè од контекстите во коишто тој се појавува.

Ključne riječi
магичен реализам; експресионизам; надреализам; фантастиката; стилска постапка; уметнички правец; интуитивно спознание; присуство на чудото; идеолошка втемеленост; авторов светоглед

Hrčak ID: 171483

URI
https://hrcak.srce.hr/171483

Posjeta: 389 *