hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

КРЕАЦИЈА И ТРАНСФОРМАЦИЈА НА СВЕТИ ПРОСТОРИ: ВРЗ ПРИМЕРОТ СО САМОВИЛСКИТЕ МЕСТА

Dragica Popovska ; Институт за национална историја, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (882 KB) str. 19-29 preuzimanja: 84* citiraj
APA 6th Edition
Popovska, D. (2015). КРЕАЦИЈА И ТРАНСФОРМАЦИЈА НА СВЕТИ ПРОСТОРИ: ВРЗ ПРИМЕРОТ СО САМОВИЛСКИТЕ МЕСТА. Filološke studije, 13 (2), 19-29. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/171485
MLA 8th Edition
Popovska, Dragica. "КРЕАЦИЈА И ТРАНСФОРМАЦИЈА НА СВЕТИ ПРОСТОРИ: ВРЗ ПРИМЕРОТ СО САМОВИЛСКИТЕ МЕСТА." Filološke studije, vol. 13, br. 2, 2015, str. 19-29. https://hrcak.srce.hr/171485. Citirano 20.01.2020.
Chicago 17th Edition
Popovska, Dragica. "КРЕАЦИЈА И ТРАНСФОРМАЦИЈА НА СВЕТИ ПРОСТОРИ: ВРЗ ПРИМЕРОТ СО САМОВИЛСКИТЕ МЕСТА." Filološke studije 13, br. 2 (2015): 19-29. https://hrcak.srce.hr/171485
Harvard
Popovska, D. (2015). 'КРЕАЦИЈА И ТРАНСФОРМАЦИЈА НА СВЕТИ ПРОСТОРИ: ВРЗ ПРИМЕРОТ СО САМОВИЛСКИТЕ МЕСТА', Filološke studije, 13(2), str. 19-29. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/171485 (Datum pristupa: 20.01.2020.)
Vancouver
Popovska D. КРЕАЦИЈА И ТРАНСФОРМАЦИЈА НА СВЕТИ ПРОСТОРИ: ВРЗ ПРИМЕРОТ СО САМОВИЛСКИТЕ МЕСТА. Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 20.01.2020.];13(2):19-29. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171485
IEEE
D. Popovska, "КРЕАЦИЈА И ТРАНСФОРМАЦИЈА НА СВЕТИ ПРОСТОРИ: ВРЗ ПРИМЕРОТ СО САМОВИЛСКИТЕ МЕСТА", Filološke studije, vol.13, br. 2, str. 19-29, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171485. [Citirano: 20.01.2020.]

Sažetak
Трудот се фокусира на македонските свети места идентификувани како самовилски, и нивната трансформација низ времето, како во поглед на нивната надворешност, така и во поглед на „вградените“ културни вредности. Предмет на анализа се податоци од сопствени теренски истражувања, спроведени во текот на 2014 година, во местата: Самовилска вода во с. Зубовце, Кумановско и Лековита вода/Црква Св. Кузман и Дамјан во с. Говрлево, Скопско. Целта е да се прикажат наративите, верувањата и практиките поврзани со местата и начинот на кој овие разбирања се развиваат и трансформираат низ времето, преземајќи елементи од христијанската традиција.

Ključne riječi
свети места; самовилска вода; брест; лековита вода; црква

Hrčak ID: 171485

URI
https://hrcak.srce.hr/171485

Posjeta: 168 *