hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

ФИКЦИОНАЛНИОТ НАСПРЕМА ИСТОРИСКИОТ КРАЛЕ МАРКО ВО ИЗБОР БАЛКАНСКИ ЕПСКИ ПЕСНИ

Kristina Dimovska ; Институт за фолклор „Марко Цепенков“ Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (795 KB) str. 79-92 preuzimanja: 234* citiraj
APA 6th Edition
Dimovska, K. (2015). ФИКЦИОНАЛНИОТ НАСПРЕМА ИСТОРИСКИОТ КРАЛЕ МАРКО ВО ИЗБОР БАЛКАНСКИ ЕПСКИ ПЕСНИ. Filološke studije, 13 (2), 79-92. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/171491
MLA 8th Edition
Dimovska, Kristina. "ФИКЦИОНАЛНИОТ НАСПРЕМА ИСТОРИСКИОТ КРАЛЕ МАРКО ВО ИЗБОР БАЛКАНСКИ ЕПСКИ ПЕСНИ." Filološke studije, vol. 13, br. 2, 2015, str. 79-92. https://hrcak.srce.hr/171491. Citirano 24.01.2020.
Chicago 17th Edition
Dimovska, Kristina. "ФИКЦИОНАЛНИОТ НАСПРЕМА ИСТОРИСКИОТ КРАЛЕ МАРКО ВО ИЗБОР БАЛКАНСКИ ЕПСКИ ПЕСНИ." Filološke studije 13, br. 2 (2015): 79-92. https://hrcak.srce.hr/171491
Harvard
Dimovska, K. (2015). 'ФИКЦИОНАЛНИОТ НАСПРЕМА ИСТОРИСКИОТ КРАЛЕ МАРКО ВО ИЗБОР БАЛКАНСКИ ЕПСКИ ПЕСНИ', Filološke studije, 13(2), str. 79-92. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/171491 (Datum pristupa: 24.01.2020.)
Vancouver
Dimovska K. ФИКЦИОНАЛНИОТ НАСПРЕМА ИСТОРИСКИОТ КРАЛЕ МАРКО ВО ИЗБОР БАЛКАНСКИ ЕПСКИ ПЕСНИ. Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 24.01.2020.];13(2):79-92. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171491
IEEE
K. Dimovska, "ФИКЦИОНАЛНИОТ НАСПРЕМА ИСТОРИСКИОТ КРАЛЕ МАРКО ВО ИЗБОР БАЛКАНСКИ ЕПСКИ ПЕСНИ", Filološke studije, vol.13, br. 2, str. 79-92, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171491. [Citirano: 24.01.2020.]

Sažetak
Истражувачкиот труд за своја основа ја има категоријата на епскиот јунак, согледана во избор балкански епски песни посветени на Крале Марко. Целта е да се укаже на различните книжевни контексти во кои се среќава епската репрезентација на историскиот Марко и да се направи обид да се појасни причината за варијантноста на ист мотив на типизираниот лик на Крале Марко во избор српски, хрватски, бугарски и македонски епски песни. Истражувањето ја ползува категоријата на епскиот Марко како типизиран епски јунак, за да дојде до сознанија за популарноста и за распространетоста на неговата појава кај различните балкански народи, а дискурсот се движи главно меѓу половите на книжевното и историското, на фактичкото и фикциското, во обидот за давање што поконкретни одговори на разгледуваните дилеми.

Ključne riječi
епски песни; балкански епски песни; епски јунак; Крале Марко; антијунак

Hrčak ID: 171491

URI
https://hrcak.srce.hr/171491

Posjeta: 323 *