hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ЗА ИМЕТО НА ГРАДОТ КРИВА ПАЛАНКА

Vesna Miovska ; Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“ Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје, Република Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (862 KB) str. 95-101 preuzimanja: 138* citiraj
APA 6th Edition
Miovska, V. (2015). ЗА ИМЕТО НА ГРАДОТ КРИВА ПАЛАНКА. Filološke studije, 13 (2), 95-101. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/171493
MLA 8th Edition
Miovska, Vesna. "ЗА ИМЕТО НА ГРАДОТ КРИВА ПАЛАНКА." Filološke studije, vol. 13, br. 2, 2015, str. 95-101. https://hrcak.srce.hr/171493. Citirano 26.02.2020.
Chicago 17th Edition
Miovska, Vesna. "ЗА ИМЕТО НА ГРАДОТ КРИВА ПАЛАНКА." Filološke studije 13, br. 2 (2015): 95-101. https://hrcak.srce.hr/171493
Harvard
Miovska, V. (2015). 'ЗА ИМЕТО НА ГРАДОТ КРИВА ПАЛАНКА', Filološke studije, 13(2), str. 95-101. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/171493 (Datum pristupa: 26.02.2020.)
Vancouver
Miovska V. ЗА ИМЕТО НА ГРАДОТ КРИВА ПАЛАНКА. Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 26.02.2020.];13(2):95-101. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171493
IEEE
V. Miovska, "ЗА ИМЕТО НА ГРАДОТ КРИВА ПАЛАНКА", Filološke studije, vol.13, br. 2, str. 95-101, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171493. [Citirano: 26.02.2020.]

Sažetak
Крива Паланка (град во североисточниот дел на Македонија) е двокомпонентно име од крива (= река) „река што кривули“ и паланка „мал град, гратче“. Градот првично се нарекувал Крива Река, а подоцна Крива Река Паланка. Турското именување било Егри Дере (превод на словенското именување), а подоцна Егри Дере Паланка. Крива Река во горниот ток, во средновековието, се нарекувала Сарандапор „40 брода“. Турското именување било Крк Гечид (превод на грчкото именување). Во врска со овие именувања се прават споредби со хидроними и топоними.

Ključne riječi
ојконими; хидроними; топоними; етимологија

Hrčak ID: 171493

URI
https://hrcak.srce.hr/171493

Posjeta: 207 *