hrcak mascot   Srce   HID

Prethodno priopćenje

КУЛТУРАТА И ОБРАЗОВАНИЕТО ВО БИТОЛА И БИТОЛСКО КОН КРАЈОТ НА 1944 И ВО ПОЧЕТОКОТ НА 1945 ГОДИНА

Aleksandar Simonovski ; Институт за национална историја, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (697 KB) str. 103-114 preuzimanja: 129* citiraj
APA 6th Edition
Simonovski, A. (2015). КУЛТУРАТА И ОБРАЗОВАНИЕТО ВО БИТОЛА И БИТОЛСКО КОН КРАЈОТ НА 1944 И ВО ПОЧЕТОКОТ НА 1945 ГОДИНА. Filološke studije, 13 (2), 103-114. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/171494
MLA 8th Edition
Simonovski, Aleksandar. "КУЛТУРАТА И ОБРАЗОВАНИЕТО ВО БИТОЛА И БИТОЛСКО КОН КРАЈОТ НА 1944 И ВО ПОЧЕТОКОТ НА 1945 ГОДИНА." Filološke studije, vol. 13, br. 2, 2015, str. 103-114. https://hrcak.srce.hr/171494. Citirano 26.02.2020.
Chicago 17th Edition
Simonovski, Aleksandar. "КУЛТУРАТА И ОБРАЗОВАНИЕТО ВО БИТОЛА И БИТОЛСКО КОН КРАЈОТ НА 1944 И ВО ПОЧЕТОКОТ НА 1945 ГОДИНА." Filološke studije 13, br. 2 (2015): 103-114. https://hrcak.srce.hr/171494
Harvard
Simonovski, A. (2015). 'КУЛТУРАТА И ОБРАЗОВАНИЕТО ВО БИТОЛА И БИТОЛСКО КОН КРАЈОТ НА 1944 И ВО ПОЧЕТОКОТ НА 1945 ГОДИНА', Filološke studije, 13(2), str. 103-114. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/171494 (Datum pristupa: 26.02.2020.)
Vancouver
Simonovski A. КУЛТУРАТА И ОБРАЗОВАНИЕТО ВО БИТОЛА И БИТОЛСКО КОН КРАЈОТ НА 1944 И ВО ПОЧЕТОКОТ НА 1945 ГОДИНА. Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 26.02.2020.];13(2):103-114. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171494
IEEE
A. Simonovski, "КУЛТУРАТА И ОБРАЗОВАНИЕТО ВО БИТОЛА И БИТОЛСКО КОН КРАЈОТ НА 1944 И ВО ПОЧЕТОКОТ НА 1945 ГОДИНА", Filološke studije, vol.13, br. 2, str. 103-114, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171494. [Citirano: 26.02.2020.]

Sažetak
По ослободувањето на Македонија во текот на Втората светска војна,
на 19 ноември 1944 година, власта се зафатила со решавање на прашања
за изградбата на македонската држава. Неодминлив дел од овие процеси
претставувало и решавањето на прашањата од областа на културата и на
образованието. Во тој поглед, во фокусот на вниманието на овој труд се наоѓаат
културата и образованието во Битола и во Битолско во периодот кон крајот на
1944 и во почетокот на 1945 година

Ključne riječi
Македонија; Битола; образование; училишта; ученици; култура

Hrčak ID: 171494

URI
https://hrcak.srce.hr/171494

Posjeta: 195 *