hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ЈАЗИЧНА АРХЕОЛОГИЈА

Violeta Nikolovska ; Униврезитет „Гоце Делчев“ Штип, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (662 KB) str. 139-145 preuzimanja: 116* citiraj
APA 6th Edition
Nikolovska, V. (2015). ЈАЗИЧНА АРХЕОЛОГИЈА. Filološke studije, 13 (2), 139-145. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/171500
MLA 8th Edition
Nikolovska, Violeta. "ЈАЗИЧНА АРХЕОЛОГИЈА." Filološke studije, vol. 13, br. 2, 2015, str. 139-145. https://hrcak.srce.hr/171500. Citirano 23.01.2020.
Chicago 17th Edition
Nikolovska, Violeta. "ЈАЗИЧНА АРХЕОЛОГИЈА." Filološke studije 13, br. 2 (2015): 139-145. https://hrcak.srce.hr/171500
Harvard
Nikolovska, V. (2015). 'ЈАЗИЧНА АРХЕОЛОГИЈА', Filološke studije, 13(2), str. 139-145. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/171500 (Datum pristupa: 23.01.2020.)
Vancouver
Nikolovska V. ЈАЗИЧНА АРХЕОЛОГИЈА. Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 23.01.2020.];13(2):139-145. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171500
IEEE
V. Nikolovska, "ЈАЗИЧНА АРХЕОЛОГИЈА", Filološke studije, vol.13, br. 2, str. 139-145, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171500. [Citirano: 23.01.2020.]

Sažetak
Во трудот како многупати до сега ќе го поставиме прашањето што е
јазикот? Врската на јазикот со народот, јазикот го доведува во врска со генетиката.
Ќе се задржиме на синхронијата и дијахронијата во јазичните истражувања.
Синхронијата и дијахронијата во контекст на науката за живите организми. Ќе
се осврнеме на дијахронијата во синхронијата. Ќе го поставиме прашањето што
ни открива јазикот? Како да го читаме? Така доаѓаме до поимот (метафоричен)
јазична археологија

Ključne riječi
синхронија; дијахронија; структурализам; јазично ниво; лексика; јазични промени; јазичен контакт

Hrčak ID: 171500

URI
https://hrcak.srce.hr/171500

Posjeta: 177 *