hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

ХЕРМЕНЕВТИЧКИТЕ ИМПЛИКАЦИИ НА РОМАНЕСКНИОТ ИНТЕРЕС ЗА ИСТОРИЈАТА (моделот на интериоризирани интерпретации)

Marija Gjorgjieva-Dimova ; Филолошки факултет „Блаже Конески“ Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (830 KB) str. 185-205 preuzimanja: 80* citiraj
APA 6th Edition
Gjorgjieva-Dimova, M. (2015). ХЕРМЕНЕВТИЧКИТЕ ИМПЛИКАЦИИ НА РОМАНЕСКНИОТ ИНТЕРЕС ЗА ИСТОРИЈАТА (моделот на интериоризирани интерпретации). Filološke studije, 13 (2), 185-205. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/171511
MLA 8th Edition
Gjorgjieva-Dimova, Marija. "ХЕРМЕНЕВТИЧКИТЕ ИМПЛИКАЦИИ НА РОМАНЕСКНИОТ ИНТЕРЕС ЗА ИСТОРИЈАТА (моделот на интериоризирани интерпретации)." Filološke studije, vol. 13, br. 2, 2015, str. 185-205. https://hrcak.srce.hr/171511. Citirano 26.01.2020.
Chicago 17th Edition
Gjorgjieva-Dimova, Marija. "ХЕРМЕНЕВТИЧКИТЕ ИМПЛИКАЦИИ НА РОМАНЕСКНИОТ ИНТЕРЕС ЗА ИСТОРИЈАТА (моделот на интериоризирани интерпретации)." Filološke studije 13, br. 2 (2015): 185-205. https://hrcak.srce.hr/171511
Harvard
Gjorgjieva-Dimova, M. (2015). 'ХЕРМЕНЕВТИЧКИТЕ ИМПЛИКАЦИИ НА РОМАНЕСКНИОТ ИНТЕРЕС ЗА ИСТОРИЈАТА (моделот на интериоризирани интерпретации)', Filološke studije, 13(2), str. 185-205. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/171511 (Datum pristupa: 26.01.2020.)
Vancouver
Gjorgjieva-Dimova M. ХЕРМЕНЕВТИЧКИТЕ ИМПЛИКАЦИИ НА РОМАНЕСКНИОТ ИНТЕРЕС ЗА ИСТОРИЈАТА (моделот на интериоризирани интерпретации). Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 26.01.2020.];13(2):185-205. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171511
IEEE
M. Gjorgjieva-Dimova, "ХЕРМЕНЕВТИЧКИТЕ ИМПЛИКАЦИИ НА РОМАНЕСКНИОТ ИНТЕРЕС ЗА ИСТОРИЈАТА (моделот на интериоризирани интерпретации)", Filološke studije, vol.13, br. 2, str. 185-205, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171511. [Citirano: 26.01.2020.]

Sažetak
Овој текст се фокусира врз прашањето за интерпретативните
капацитети на романот, манифестирани во рамки на конкретен романескен
жанр – историографската метафикција. Појдовната премиса на текстот
е иманентната предиспонираност на историографската метафикција да
интегрира во својата наративна структура толкувачки модели и постапки,
имајќи ја предвид нејзината двојна (метаинтерпретативна) ориентација и кон
историјата/историографијата и кон сопствената книжевна историја

Ključne riječi
историографска метафикција; роман; историја; интерпретација

Hrčak ID: 171511

URI
https://hrcak.srce.hr/171511

Posjeta: 248 *