hrcak mascot   Srce   HID

Stručni rad

Средбата на Човекот со Соларис (кон Соларис од Станислав Лем)

Mersiha Ismajloska ; Универзитет за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ Охрид, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (720 KB) str. 265-275 preuzimanja: 177* citiraj
APA 6th Edition
Ismajloska, M. (2015). Средбата на Човекот со Соларис (кон Соларис од Станислав Лем). Filološke studije, 13 (2), 265-275. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/171518
MLA 8th Edition
Ismajloska, Mersiha. "Средбата на Човекот со Соларис (кон Соларис од Станислав Лем)." Filološke studije, vol. 13, br. 2, 2015, str. 265-275. https://hrcak.srce.hr/171518. Citirano 23.01.2020.
Chicago 17th Edition
Ismajloska, Mersiha. "Средбата на Човекот со Соларис (кон Соларис од Станислав Лем)." Filološke studije 13, br. 2 (2015): 265-275. https://hrcak.srce.hr/171518
Harvard
Ismajloska, M. (2015). 'Средбата на Човекот со Соларис (кон Соларис од Станислав Лем)', Filološke studije, 13(2), str. 265-275. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/171518 (Datum pristupa: 23.01.2020.)
Vancouver
Ismajloska M. Средбата на Човекот со Соларис (кон Соларис од Станислав Лем). Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 23.01.2020.];13(2):265-275. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171518
IEEE
M. Ismajloska, "Средбата на Човекот со Соларис (кон Соларис од Станислав Лем)", Filološke studije, vol.13, br. 2, str. 265-275, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171518. [Citirano: 23.01.2020.]

Sažetak
Планетата Соларис, преку својот океан, има капацитет да ги извлече најсилните записи од мозоците на екипажот, а тие записи најмногу се врзани со емоции на тага, болка, уживање. Од нив го создава нивниот партнер/противник кој ги преиспитува не само нивните туку и своите граници. Како средство за извлекување на записите, Океанот го користи сонот, една од човечките активности кои барем за уметноста била секогаш доведувана во врска со мистичното, чудесното, алхемиското. За психологијата, сонот е јазикот на несвесното, а токму оттаму Океанот ги влече своите информации. Ги влече без вообичаената цензура за која најчесто се зборува во човечки термини.

Ključne riječi
Станислав Лем; Соларис; фантазија; научна-фантастика; несвесно; архетип; сон; меморија; контакт

Hrčak ID: 171518

URI
https://hrcak.srce.hr/171518

Posjeta: 257 *