hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ПОЛИФУНКЦИОНАЛНOСТА НА ДА НЕ-ПРАШАЊАТА

Marija Kusevska ; Униврерзитет „Гоце Делчев“ Штип, Македонија
Elena Bužarovska ; Филолошки факултет „Блаже Конески“ Скопје, Р. Македонија
Liljana Mitkovska ; Прв приватен универзитет-ФОН, Skopje, Macedonia

Puni tekst: makedonski, pdf (1006 KB) str. 277-290 preuzimanja: 75* citiraj
APA 6th Edition
Kusevska, M., Bužarovska, E. i Mitkovska, L. (2015). ПОЛИФУНКЦИОНАЛНOСТА НА ДА НЕ-ПРАШАЊАТА. Filološke studije, 13 (2), 277-290. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/171520
MLA 8th Edition
Kusevska, Marija, et al. "ПОЛИФУНКЦИОНАЛНOСТА НА ДА НЕ-ПРАШАЊАТА." Filološke studije, vol. 13, br. 2, 2015, str. 277-290. https://hrcak.srce.hr/171520. Citirano 19.02.2020.
Chicago 17th Edition
Kusevska, Marija, Elena Bužarovska i Liljana Mitkovska. "ПОЛИФУНКЦИОНАЛНOСТА НА ДА НЕ-ПРАШАЊАТА." Filološke studije 13, br. 2 (2015): 277-290. https://hrcak.srce.hr/171520
Harvard
Kusevska, M., Bužarovska, E., i Mitkovska, L. (2015). 'ПОЛИФУНКЦИОНАЛНOСТА НА ДА НЕ-ПРАШАЊАТА', Filološke studije, 13(2), str. 277-290. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/171520 (Datum pristupa: 19.02.2020.)
Vancouver
Kusevska M, Bužarovska E, Mitkovska L. ПОЛИФУНКЦИОНАЛНOСТА НА ДА НЕ-ПРАШАЊАТА. Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 19.02.2020.];13(2):277-290. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171520
IEEE
M. Kusevska, E. Bužarovska i L. Mitkovska, "ПОЛИФУНКЦИОНАЛНOСТА НА ДА НЕ-ПРАШАЊАТА", Filološke studije, vol.13, br. 2, str. 277-290, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171520. [Citirano: 19.02.2020.]

Sažetak
Во овој труд се спроведува прагматичка анализа на да не-прашањата
во македонскиот јазик (Да не сакаш да се напиеш нешто?) за да се определат
нивните комуникациски функции во различни контексти: понуда,
поттикнување, емпатија, неодобрување, иронија, и сл. За разлика од
поларитетните дали-прашања, кои изискуваат потврден или одречен одговор,
да не-прашањата се пристрасни бидејќи бараат потврда на претпоставката на
говорителот. Таа функција може успешно да се реализира само ако
соговорникот го познава ситуацискиот контекст и правилно ја толкува
претпоставката на говорителот. Семантичката одлика на „пристрасност“ ги
прави да не-прашањата погодни за сигнализирање позитивна учтивост и помал
степен на хоризонтално растојание меѓу соговорниците

Ključne riječi
прагматичка анализа; комуникациски функции; ситуациски контекст; позитивна учтивост; хоризонтално растојание

Hrčak ID: 171520

URI
https://hrcak.srce.hr/171520

Posjeta: 138 *