hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ИЗВИЦИТЕ ВО ЌОПИЌЕВИТЕ ПРИКАЗНИ ЗА ДЕЦА НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК

Lidija Tanturovska ; Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (919 KB) str. 299-311 preuzimanja: 75* citiraj
APA 6th Edition
Tanturovska, L. (2015). ИЗВИЦИТЕ ВО ЌОПИЌЕВИТЕ ПРИКАЗНИ ЗА ДЕЦА НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК. Filološke studije, 13 (2), 299-311. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/171523
MLA 8th Edition
Tanturovska, Lidija. "ИЗВИЦИТЕ ВО ЌОПИЌЕВИТЕ ПРИКАЗНИ ЗА ДЕЦА НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК." Filološke studije, vol. 13, br. 2, 2015, str. 299-311. https://hrcak.srce.hr/171523. Citirano 25.02.2020.
Chicago 17th Edition
Tanturovska, Lidija. "ИЗВИЦИТЕ ВО ЌОПИЌЕВИТЕ ПРИКАЗНИ ЗА ДЕЦА НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК." Filološke studije 13, br. 2 (2015): 299-311. https://hrcak.srce.hr/171523
Harvard
Tanturovska, L. (2015). 'ИЗВИЦИТЕ ВО ЌОПИЌЕВИТЕ ПРИКАЗНИ ЗА ДЕЦА НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК', Filološke studije, 13(2), str. 299-311. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/171523 (Datum pristupa: 25.02.2020.)
Vancouver
Tanturovska L. ИЗВИЦИТЕ ВО ЌОПИЌЕВИТЕ ПРИКАЗНИ ЗА ДЕЦА НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК. Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 25.02.2020.];13(2):299-311. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171523
IEEE
L. Tanturovska, "ИЗВИЦИТЕ ВО ЌОПИЌЕВИТЕ ПРИКАЗНИ ЗА ДЕЦА НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК", Filološke studije, vol.13, br. 2, str. 299-311, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171523. [Citirano: 25.02.2020.]

Sažetak
Се определивме за темата извиците во Ќопиќевите приказни за деца
на македонски јазик од неколку причини: 1. Бранко Ќопиќ е еден од
најпознатите писатели за деца во поранешна Југославија; 2. Од
совиолингвистички аспект, факт е дека неговите дела биле преведувани на
многу јазици (на: руски, украински, полски, чешки, бугарски, унгарски и
германски јазик), за разлика од што биле реткост оние што биле преведувани
на македонски; 3. Извиците, како посебна зборовна група, се предмет на
дискусија и во современите истражувања, како поради нивната класификација,
така и поради нивната функционалносемантичка реализација; 4. Преку
анализата на извиците од преведените приказни во петтата деценија од 20-тиот век може да се види синхрониската рамка на македонскиот јазик во тој период;
и 5. Стилистички гледано, Бранко Ќопиќ е автор што ги употребува извиците
во голема мера1
, не само во својата творечка дејност, туку и во својот
индивидуален јазичен израз.
Се анализирани 22 приказни на македонски јаик, каде што ексцерпираните
извици се подредени по азбучен ред, општо поделени во три групи: извици
што изразуваат чувства, извици што привлекуваат внимание и со кој се
воспоставува контакт и извици што имитираат звуци.
Од резултатите на извршената научноистражувачка работа се гледа
оправданоста на изборот на темата.

Ključne riječi
македонски јазик; извици; Ќопиќеви приказни за деца

Hrčak ID: 171523

URI
https://hrcak.srce.hr/171523

Posjeta: 162 *