hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ОВЧЕПОЛСКИОТ И СЛОВЕНЕЧКОГОРИШКИОТ (ГОРИЧАНСКИ) ДИЈАЛЕКТ  ДВЕ ПАРАЛЕЛИ ВО ЈУЖНОСЛОВЕНСКИОТ ЈАЗИЧЕН СВЕТ

Makedonka Dodevska ; Филолошки факултет „Блаже Конески“ Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (1 MB) str. 313-326 preuzimanja: 279* citiraj
APA 6th Edition
Dodevska, M. (2015). ОВЧЕПОЛСКИОТ И СЛОВЕНЕЧКОГОРИШКИОТ (ГОРИЧАНСКИ) ДИЈАЛЕКТ  ДВЕ ПАРАЛЕЛИ ВО ЈУЖНОСЛОВЕНСКИОТ ЈАЗИЧЕН СВЕТ. Filološke studije, 13 (2), 313-326. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/171526
MLA 8th Edition
Dodevska, Makedonka. "ОВЧЕПОЛСКИОТ И СЛОВЕНЕЧКОГОРИШКИОТ (ГОРИЧАНСКИ) ДИЈАЛЕКТ  ДВЕ ПАРАЛЕЛИ ВО ЈУЖНОСЛОВЕНСКИОТ ЈАЗИЧЕН СВЕТ." Filološke studije, vol. 13, br. 2, 2015, str. 313-326. https://hrcak.srce.hr/171526. Citirano 20.01.2020.
Chicago 17th Edition
Dodevska, Makedonka. "ОВЧЕПОЛСКИОТ И СЛОВЕНЕЧКОГОРИШКИОТ (ГОРИЧАНСКИ) ДИЈАЛЕКТ  ДВЕ ПАРАЛЕЛИ ВО ЈУЖНОСЛОВЕНСКИОТ ЈАЗИЧЕН СВЕТ." Filološke studije 13, br. 2 (2015): 313-326. https://hrcak.srce.hr/171526
Harvard
Dodevska, M. (2015). 'ОВЧЕПОЛСКИОТ И СЛОВЕНЕЧКОГОРИШКИОТ (ГОРИЧАНСКИ) ДИЈАЛЕКТ  ДВЕ ПАРАЛЕЛИ ВО ЈУЖНОСЛОВЕНСКИОТ ЈАЗИЧЕН СВЕТ', Filološke studije, 13(2), str. 313-326. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/171526 (Datum pristupa: 20.01.2020.)
Vancouver
Dodevska M. ОВЧЕПОЛСКИОТ И СЛОВЕНЕЧКОГОРИШКИОТ (ГОРИЧАНСКИ) ДИЈАЛЕКТ  ДВЕ ПАРАЛЕЛИ ВО ЈУЖНОСЛОВЕНСКИОТ ЈАЗИЧЕН СВЕТ. Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 20.01.2020.];13(2):313-326. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171526
IEEE
M. Dodevska, "ОВЧЕПОЛСКИОТ И СЛОВЕНЕЧКОГОРИШКИОТ (ГОРИЧАНСКИ) ДИЈАЛЕКТ  ДВЕ ПАРАЛЕЛИ ВО ЈУЖНОСЛОВЕНСКИОТ ЈАЗИЧЕН СВЕТ", Filološke studije, vol.13, br. 2, str. 313-326, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/171526. [Citirano: 20.01.2020.]

Sažetak
Целта е да се претстават паралелите помеѓу еден североисточен
македонски дијалект (овчеполскиот) и еден североисточен словенечки
дијалект (словенечкогоришкиот т.н. горичански). Притоа ќе се задржиме пред
сè на промените кои настануваат на фонетско-фонолошки, морфолошки,
зборообразувачки и на лексички план во овчеполскиот дијалект т.е. говорот на
Црнилиште и на Ѓуѓанце, а на лексички и на зборообразувачки план во
словенечкогоришкиот (горичански) дијалект. Богатиот дијалектолошки
материјал собран на терен укажува дека овие два дијалекта се сродни, но и
различни, иако и двата припаѓаат во јужнословенскиот јазичен свет

Ključne riječi
североисточен македонски дијалект (овчеполски); североисточен словенечки дијалект (словенечкогоришки-горичански); северномакедонскo наречје; панонско наречје; дијалектолошки прашалник; дијалектолошки карти; фонетско-фонолошко; морфолошко; зборообразувачко и лексичко јазично рамниште

Hrčak ID: 171526

URI
https://hrcak.srce.hr/171526

Posjeta: 320 *