hrcak mascot   Srce   HID

Prethodno priopćenje

ЗАЗОРОТ И ДИСЛОКАЦИЈАТА ВО ДРАМСКИТЕ TЕКСТОВИ „КАЗАБАЛКАН“, „ЕВРОАЛИЕН“ И „ХОТЕЛ ЕВРОПА“ ОД ГОРАН СТЕФАНОВСКИ

Goce Smilevski ; Институт за македонска литература, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (704 KB) str. 237-246 preuzimanja: 66* citiraj
APA 6th Edition
Smilevski, G. (2015). ЗАЗОРОТ И ДИСЛОКАЦИЈАТА ВО ДРАМСКИТЕ TЕКСТОВИ „КАЗАБАЛКАН“, „ЕВРОАЛИЕН“ И „ХОТЕЛ ЕВРОПА“ ОД ГОРАН СТЕФАНОВСКИ. Filološke studije, 13 (1), 237-246. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/172324
MLA 8th Edition
Smilevski, Goce. "ЗАЗОРОТ И ДИСЛОКАЦИЈАТА ВО ДРАМСКИТЕ TЕКСТОВИ „КАЗАБАЛКАН“, „ЕВРОАЛИЕН“ И „ХОТЕЛ ЕВРОПА“ ОД ГОРАН СТЕФАНОВСКИ." Filološke studije, vol. 13, br. 1, 2015, str. 237-246. https://hrcak.srce.hr/172324. Citirano 24.10.2019.
Chicago 17th Edition
Smilevski, Goce. "ЗАЗОРОТ И ДИСЛОКАЦИЈАТА ВО ДРАМСКИТЕ TЕКСТОВИ „КАЗАБАЛКАН“, „ЕВРОАЛИЕН“ И „ХОТЕЛ ЕВРОПА“ ОД ГОРАН СТЕФАНОВСКИ." Filološke studije 13, br. 1 (2015): 237-246. https://hrcak.srce.hr/172324
Harvard
Smilevski, G. (2015). 'ЗАЗОРОТ И ДИСЛОКАЦИЈАТА ВО ДРАМСКИТЕ TЕКСТОВИ „КАЗАБАЛКАН“, „ЕВРОАЛИЕН“ И „ХОТЕЛ ЕВРОПА“ ОД ГОРАН СТЕФАНОВСКИ', Filološke studije, 13(1), str. 237-246. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/172324 (Datum pristupa: 24.10.2019.)
Vancouver
Smilevski G. ЗАЗОРОТ И ДИСЛОКАЦИЈАТА ВО ДРАМСКИТЕ TЕКСТОВИ „КАЗАБАЛКАН“, „ЕВРОАЛИЕН“ И „ХОТЕЛ ЕВРОПА“ ОД ГОРАН СТЕФАНОВСКИ. Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 24.10.2019.];13(1):237-246. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/172324
IEEE
G. Smilevski, "ЗАЗОРОТ И ДИСЛОКАЦИЈАТА ВО ДРАМСКИТЕ TЕКСТОВИ „КАЗАБАЛКАН“, „ЕВРОАЛИЕН“ И „ХОТЕЛ ЕВРОПА“ ОД ГОРАН СТЕФАНОВСКИ", Filološke studije, vol.13, br. 1, str. 237-246, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/172324. [Citirano: 24.10.2019.]

Sažetak
ГОРАН СТЕФАНОВСКИ Во нејзината книга за субјектот на
абјектноста, Моќите на хоророт, француската теоретичарка Јулија Кристева ги поврзува абјектот/абјектноста со загубата на дистинкцијата помеѓу себството и другоста. Овој труд го испитува односот помеѓу абјектноста и дислокацијата во неколку драми од Горан Стефановски.

Ključne riječi
Горан Стефановски; Јулија Кристева; абјект; абјектност; дислокација; загуба; татковина; јазик; идентитет; култура

Hrčak ID: 172324

URI
https://hrcak.srce.hr/172324

Posjeta: 125 *