hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

ГОЛЕМАТА (МАЛАТА) БУКВА ВО ПИШАНАТА ПРАКТИКА НА МАКЕДОНСКИОТ СТАНДАРДЕН ЈАЗИК (ПОИМИ ОД ОБЛАСТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО)

Violeta Januševa ; Педагошки факултет, Универзитет „Св. Климент Охридски“ – Битола, Македонија
Jana Jurukovska ; Педагошки факултет, Универзитет „Св. Климент Охридски“ – Битола, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (803 KB) str. 267-282 preuzimanja: 269* citiraj
APA 6th Edition
Januševa, V. i Jurukovska, J. (2015). ГОЛЕМАТА (МАЛАТА) БУКВА ВО ПИШАНАТА ПРАКТИКА НА МАКЕДОНСКИОТ СТАНДАРДЕН ЈАЗИК (ПОИМИ ОД ОБЛАСТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО). Filološke studije, 13 (1), 267-282. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/172327
MLA 8th Edition
Januševa, Violeta i Jana Jurukovska. "ГОЛЕМАТА (МАЛАТА) БУКВА ВО ПИШАНАТА ПРАКТИКА НА МАКЕДОНСКИОТ СТАНДАРДЕН ЈАЗИК (ПОИМИ ОД ОБЛАСТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО)." Filološke studije, vol. 13, br. 1, 2015, str. 267-282. https://hrcak.srce.hr/172327. Citirano 18.10.2019.
Chicago 17th Edition
Januševa, Violeta i Jana Jurukovska. "ГОЛЕМАТА (МАЛАТА) БУКВА ВО ПИШАНАТА ПРАКТИКА НА МАКЕДОНСКИОТ СТАНДАРДЕН ЈАЗИК (ПОИМИ ОД ОБЛАСТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО)." Filološke studije 13, br. 1 (2015): 267-282. https://hrcak.srce.hr/172327
Harvard
Januševa, V., i Jurukovska, J. (2015). 'ГОЛЕМАТА (МАЛАТА) БУКВА ВО ПИШАНАТА ПРАКТИКА НА МАКЕДОНСКИОТ СТАНДАРДЕН ЈАЗИК (ПОИМИ ОД ОБЛАСТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО)', Filološke studije, 13(1), str. 267-282. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/172327 (Datum pristupa: 18.10.2019.)
Vancouver
Januševa V, Jurukovska J. ГОЛЕМАТА (МАЛАТА) БУКВА ВО ПИШАНАТА ПРАКТИКА НА МАКЕДОНСКИОТ СТАНДАРДЕН ЈАЗИК (ПОИМИ ОД ОБЛАСТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО). Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 18.10.2019.];13(1):267-282. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/172327
IEEE
V. Januševa i J. Jurukovska, "ГОЛЕМАТА (МАЛАТА) БУКВА ВО ПИШАНАТА ПРАКТИКА НА МАКЕДОНСКИОТ СТАНДАРДЕН ЈАЗИК (ПОИМИ ОД ОБЛАСТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО)", Filološke studije, vol.13, br. 1, str. 267-282, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/172327. [Citirano: 18.10.2019.]

Sažetak
Во пишаната практика на македонскиот стандарден јазик,многу често, се забележуваат неусогласеност и недоследност, во однос на употребата на правилата за пишување на гласовите и на збороформите. Во оваа смисла, особено се важни поимите од областа на образованието, кои, многу често, се среќаваат во
пишаната практика на оние кои на каков било начин се поврзани со оваа дејност, а, кои, секако, внесуваат дилеми за тоа како треба да бидат напишани во однос на големата, односно на малата буква. Следствено, во трудот се покажуваат конкретни разлики во пишувањето на поими од областа на образованието (со голема или со мала буква) и истовремено се укажува на тоа дека непрецизноста и недореченоста на правилата за нивна употреба во Правописот резултираат со различни толкувања и различна реализација во пишуваната практика на јазикот. Тоа, пак, од своја страна, ја наметнува потребата од постоење на попрецизни
правила во однос на овој дел од Правописот на македонскиот стандарден јазик.

Ključne riječi
голема буква; мала буква; пишана практика

Hrčak ID: 172327

URI
https://hrcak.srce.hr/172327

Posjeta: 335 *