hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

СУПИН ВО ДОЛНОЛУЖИЧКОСРПСКИОТ JАЗИК

Виктор Закар   ORCID icon orcid.org/0000-0003-2100-1099 ; WITAJ-Sprachzentrum Sielower Str. 39, D – 03044 Cottbus

Puni tekst: makedonski, pdf (402 KB) str. 529-540 preuzimanja: 190* citiraj
APA 6th Edition
Закар, В. (2016). СУПИН ВО ДОЛНОЛУЖИЧКОСРПСКИОТ JАЗИК. Croatica et Slavica Iadertina, 12/2 (12.), 529-540. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/178254
MLA 8th Edition
Закар, Виктор. "СУПИН ВО ДОЛНОЛУЖИЧКОСРПСКИОТ JАЗИК." Croatica et Slavica Iadertina, vol. 12/2, br. 12., 2016, str. 529-540. https://hrcak.srce.hr/178254. Citirano 24.06.2021.
Chicago 17th Edition
Закар, Виктор. "СУПИН ВО ДОЛНОЛУЖИЧКОСРПСКИОТ JАЗИК." Croatica et Slavica Iadertina 12/2, br. 12. (2016): 529-540. https://hrcak.srce.hr/178254
Harvard
Закар, В. (2016). 'СУПИН ВО ДОЛНОЛУЖИЧКОСРПСКИОТ JАЗИК', Croatica et Slavica Iadertina, 12/2(12.), str. 529-540. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/178254 (Datum pristupa: 24.06.2021.)
Vancouver
Закар В. СУПИН ВО ДОЛНОЛУЖИЧКОСРПСКИОТ JАЗИК. Croatica et Slavica Iadertina [Internet]. 2016 [pristupljeno 24.06.2021.];12/2(12.):529-540. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/178254
IEEE
В. Закар, "СУПИН ВО ДОЛНОЛУЖИЧКОСРПСКИОТ JАЗИК", Croatica et Slavica Iadertina, vol.12/2, br. 12., str. 529-540, 2016. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/178254. [Citirano: 24.06.2021.]

Sažetak
Со овој прилог сакаме да го опишеме долнолужичкосрпскиот супин и
ситуациите во кои тој се употребува. За оваа цел го употребивме текстуалниот долнолужичкосрпски корпус на котбуската подружница на Лужичкосрпскиот институт. Преку ова истражување утврдивме дека долнолужичкосрпскиот супин е стабилна глаголска форма, која се образува од свршени и несвршени глаголи и се употребува главно покрај глагол што означува движење. Освен тоа заклучивме дека супинот се употребува и тогаш кога нема глагол што означува движење во реченицата, меѓутоа значењето ’движење‘ се подразбира. Во ретки случаи, супинот може да се појави и покрај модален глагол. Во сложените реченици, во кои барем во еден нивни дел се изразува значењето ’движење‘, не е потребно глаголот што означува движење да стои директно покрај супиновата глаголска форма. Тој оддалечен глагол делува најверојатно како сигнал за употребата на супинот во сложената реченица.

Ključne riječi
супин; глагол; долнолужички; долнолужичкосрпски; словенски

Hrčak ID: 178254

URI
https://hrcak.srce.hr/178254

[hrvatski]

Posjeta: 454 *