hrcak mascot   Srce   HID

Stručni rad

Chebyshev’s and Markov’s inequality in probability theory

Dragana Jankov Maširević ; Odjel za matematiku, Sveučilište J.J. Strossmayera u Osijeku, Osijek
Nera Keglević ; Odjel za matematiku, Sveučilište J.J. Strossmayera u Osijeku, Osijek

Puni tekst: hrvatski, pdf (323 KB) str. 125-137 preuzimanja: 531* citiraj
APA 6th Edition
Jankov Maširević, D. i Keglević, N. (2017). Čebiševljeva i Markovljeva nejednakost u teoriji vjerojatnosti. Osječki matematički list, 17 (2), 125-137. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/193187
MLA 8th Edition
Jankov Maširević, Dragana i Nera Keglević. "Čebiševljeva i Markovljeva nejednakost u teoriji vjerojatnosti." Osječki matematički list, vol. 17, br. 2, 2017, str. 125-137. https://hrcak.srce.hr/193187. Citirano 06.12.2019.
Chicago 17th Edition
Jankov Maširević, Dragana i Nera Keglević. "Čebiševljeva i Markovljeva nejednakost u teoriji vjerojatnosti." Osječki matematički list 17, br. 2 (2017): 125-137. https://hrcak.srce.hr/193187
Harvard
Jankov Maširević, D., i Keglević, N. (2017). 'Čebiševljeva i Markovljeva nejednakost u teoriji vjerojatnosti', Osječki matematički list, 17(2), str. 125-137. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/193187 (Datum pristupa: 06.12.2019.)
Vancouver
Jankov Maširević D, Keglević N. Čebiševljeva i Markovljeva nejednakost u teoriji vjerojatnosti. Osječki matematički list [Internet]. 2017 [pristupljeno 06.12.2019.];17(2):125-137. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/193187
IEEE
D. Jankov Maširević i N. Keglević, "Čebiševljeva i Markovljeva nejednakost u teoriji vjerojatnosti", Osječki matematički list, vol.17, br. 2, str. 125-137, 2017. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/193187. [Citirano: 06.12.2019.]

Sažetak
Le problème des rencontres deals with counting derangements of a set
with n elements, that is, it deals with the number Dn of permutations
of an n-element set without fixed points. Formula for Dn is known for
more than 300 years, but it is special because of the variety of ways
how to derive it. The main goal of this paper is to present the problem
of derangements and offer several interesting proofs of the formula for
Dn.

Ključne riječi
probability; inequalities; Chebyshev’s Inequality; Markov’s Inequality

Hrčak ID: 193187

URI
https://hrcak.srce.hr/193187

[hrvatski]

Posjeta: 674 *