hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ИДЕНТИТЕТОТ КАЈ БАЛКАНСКИТЕ ЖЕНИ (АВТОРКИ) ВО XIX ВЕК

Slavčo Kovilovski ; Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (371 KB) str. 14-32 preuzimanja: 200* citiraj
APA 6th Edition
Kovilovski, S. (2016). ИДЕНТИТЕТОТ КАЈ БАЛКАНСКИТЕ ЖЕНИ (АВТОРКИ) ВО XIX ВЕК. Filološke studije, 14 (1), 14-32. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203675
MLA 8th Edition
Kovilovski, Slavčo. "ИДЕНТИТЕТОТ КАЈ БАЛКАНСКИТЕ ЖЕНИ (АВТОРКИ) ВО XIX ВЕК." Filološke studije, vol. 14, br. 1, 2016, str. 14-32. https://hrcak.srce.hr/203675. Citirano 07.06.2020.
Chicago 17th Edition
Kovilovski, Slavčo. "ИДЕНТИТЕТОТ КАЈ БАЛКАНСКИТЕ ЖЕНИ (АВТОРКИ) ВО XIX ВЕК." Filološke studije 14, br. 1 (2016): 14-32. https://hrcak.srce.hr/203675
Harvard
Kovilovski, S. (2016). 'ИДЕНТИТЕТОТ КАЈ БАЛКАНСКИТЕ ЖЕНИ (АВТОРКИ) ВО XIX ВЕК', Filološke studije, 14(1), str. 14-32. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203675 (Datum pristupa: 07.06.2020.)
Vancouver
Kovilovski S. ИДЕНТИТЕТОТ КАЈ БАЛКАНСКИТЕ ЖЕНИ (АВТОРКИ) ВО XIX ВЕК. Filološke studije [Internet]. 2016 [pristupljeno 07.06.2020.];14(1):14-32. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203675
IEEE
S. Kovilovski, "ИДЕНТИТЕТОТ КАЈ БАЛКАНСКИТЕ ЖЕНИ (АВТОРКИ) ВО XIX ВЕК", Filološke studije, vol.14, br. 1, str. 14-32, 2016. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203675. [Citirano: 07.06.2020.]

Sažetak
Во оваа статија ги анализираме женските идентитети на Балканот во XIX век. Себепознанието бил процес што најпрво го поминале образованите жени, за да можат да го истакнат својот идентитет. Тие сакале да играат улога во општествениот живот, а правото на такво нешто го барале и го бранеле преку женските здруженија, преку големиот број статии и написи во весниците и списанијата, преку поезијата, прозата и драмските текстови, односно преку книжевноста воопшто.

Ključne riječi
женски идентитет; литература; весници и списанија; женски друштва; Балкан; Македонија; Србија; Бугарија; Грција; Турција; Словенија; Хрватска; Албанија

Hrčak ID: 203675

URI
https://hrcak.srce.hr/203675

Posjeta: 230 *