hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

(KOН)ТЕКСТУ АЛНИ СЕЛИДБИ, (КОН)-ТЕКСТУ АЛНИ СРЕДБИ

Marija Đorđieva-Dimova ; Филолошки факултет „Блаже Конески“ Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (271 KB) str. 43-54 preuzimanja: 54* citiraj
APA 6th Edition
Đorđieva-Dimova, M. (2016). (KOН)ТЕКСТУ АЛНИ СЕЛИДБИ, (КОН)-ТЕКСТУ АЛНИ СРЕДБИ . Filološke studije, 14 (1), 43-54. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203687
MLA 8th Edition
Đorđieva-Dimova, Marija. "(KOН)ТЕКСТУ АЛНИ СЕЛИДБИ, (КОН)-ТЕКСТУ АЛНИ СРЕДБИ ." Filološke studije, vol. 14, br. 1, 2016, str. 43-54. https://hrcak.srce.hr/203687. Citirano 21.02.2020.
Chicago 17th Edition
Đorđieva-Dimova, Marija. "(KOН)ТЕКСТУ АЛНИ СЕЛИДБИ, (КОН)-ТЕКСТУ АЛНИ СРЕДБИ ." Filološke studije 14, br. 1 (2016): 43-54. https://hrcak.srce.hr/203687
Harvard
Đorđieva-Dimova, M. (2016). '(KOН)ТЕКСТУ АЛНИ СЕЛИДБИ, (КОН)-ТЕКСТУ АЛНИ СРЕДБИ ', Filološke studije, 14(1), str. 43-54. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203687 (Datum pristupa: 21.02.2020.)
Vancouver
Đorđieva-Dimova M. (KOН)ТЕКСТУ АЛНИ СЕЛИДБИ, (КОН)-ТЕКСТУ АЛНИ СРЕДБИ . Filološke studije [Internet]. 2016 [pristupljeno 21.02.2020.];14(1):43-54. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203687
IEEE
M. Đorđieva-Dimova, "(KOН)ТЕКСТУ АЛНИ СЕЛИДБИ, (КОН)-ТЕКСТУ АЛНИ СРЕДБИ ", Filološke studije, vol.14, br. 1, str. 43-54, 2016. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203687. [Citirano: 21.02.2020.]

Sažetak
Предмет на интерес на овој текст е филмот Елегиja за тебе, толкуван низ призма на новоисторицистичките сфаќања на односот книжевност-историја, текст-контекст. Врз тој теориско-методолошки фон, целта на толкувањето на филмот е да се илустрираат контекстуалните селидби на историските фигури (во случајов на македонскиот поет и револуционер Кочо Рацин), како и да се демонстрираат можните креативни игри и семантички експлозии што се создаваат во ко-текстуално посредуваната средба помеѓу текстовите и контекстите.

Ključne riječi
текст; контекст; фикција; историја; Нов историцизам

Hrčak ID: 203687

URI
https://hrcak.srce.hr/203687

Posjeta: 74 *