hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ПОСТМОДЕРНИЗМОТ И СКЕПТИЦИЗМОТ ВО ВЕРОДОСТОЈНАТА ПРЕТСТАВУВАЧКА МОЌ НА ЈАЗИКОТ И ПИСМОТО

Jasmina Mojsieva-Guševa ; Институт за македонска литература, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (286 KB) str. 68-82 preuzimanja: 93* citiraj
APA 6th Edition
Mojsieva-Guševa, J. (2016). ПОСТМОДЕРНИЗМОТ И СКЕПТИЦИЗМОТ ВО ВЕРОДОСТОЈНАТА ПРЕТСТАВУВАЧКА МОЌ НА ЈАЗИКОТ И ПИСМОТО . Filološke studije, 14 (1), 68-82. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203696
MLA 8th Edition
Mojsieva-Guševa, Jasmina. "ПОСТМОДЕРНИЗМОТ И СКЕПТИЦИЗМОТ ВО ВЕРОДОСТОЈНАТА ПРЕТСТАВУВАЧКА МОЌ НА ЈАЗИКОТ И ПИСМОТО ." Filološke studije, vol. 14, br. 1, 2016, str. 68-82. https://hrcak.srce.hr/203696. Citirano 27.05.2020.
Chicago 17th Edition
Mojsieva-Guševa, Jasmina. "ПОСТМОДЕРНИЗМОТ И СКЕПТИЦИЗМОТ ВО ВЕРОДОСТОЈНАТА ПРЕТСТАВУВАЧКА МОЌ НА ЈАЗИКОТ И ПИСМОТО ." Filološke studije 14, br. 1 (2016): 68-82. https://hrcak.srce.hr/203696
Harvard
Mojsieva-Guševa, J. (2016). 'ПОСТМОДЕРНИЗМОТ И СКЕПТИЦИЗМОТ ВО ВЕРОДОСТОЈНАТА ПРЕТСТАВУВАЧКА МОЌ НА ЈАЗИКОТ И ПИСМОТО ', Filološke studije, 14(1), str. 68-82. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203696 (Datum pristupa: 27.05.2020.)
Vancouver
Mojsieva-Guševa J. ПОСТМОДЕРНИЗМОТ И СКЕПТИЦИЗМОТ ВО ВЕРОДОСТОЈНАТА ПРЕТСТАВУВАЧКА МОЌ НА ЈАЗИКОТ И ПИСМОТО . Filološke studije [Internet]. 2016 [pristupljeno 27.05.2020.];14(1):68-82. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203696
IEEE
J. Mojsieva-Guševa, "ПОСТМОДЕРНИЗМОТ И СКЕПТИЦИЗМОТ ВО ВЕРОДОСТОЈНАТА ПРЕТСТАВУВАЧКА МОЌ НА ЈАЗИКОТ И ПИСМОТО ", Filološke studije, vol.14, br. 1, str. 68-82, 2016. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203696. [Citirano: 27.05.2020.]

Sažetak
Овој труд е посветен на проблематизирање на референцијалната функција на јазикот и писмото, поточно сомнежот во неговата веродостојност во однос на осознавањето и опишувањето на стварноста што е една од основните поетички карактеристики на постмодернизмот. Во трудот се зафаќаат повеќе сегменти од филозофските, книжевно-теориските и лингвистичките концепции и категории (на Платон, Лок, Витгенштајн, Дерида, Лакан, Лиотар Бодријар, Компањон и други мислители) како што се: теoриите на реалното сознание, односот на информацијата и смислата; широчината на смислата и значењата на симболите наспроти дефинираноста на знаците; концептот на арбитрарноста на знакот; произволноста на јазикот и зборот; различните јазични игри; дерегулацијата на комуникацијата; кризата на идејата за енциклопедизмот како конечно и единствено сознание. Како илустрација на теориските тези користени се повеќе постмодернистички текстови (романите „Азбука за непослушните“ и „Папокот на светот“ на Венко Андоновски; романот „Опишувач“ на Ермис Лафазановски; романот „Хазарски речник“ на Милорад Павиќ и збирката раскази „Богот на јазикот и други раскази“ на Сретен Угричиќ) кои преку својата отвореност и непрецизност, се најсоодветни за објаснувањето на променливоста на смислата, за варијациите на концептот за вистинитоста, непогодноста на трите типа писмо за точно именување на работите; за непостојаноста на значењата на зборовите кои се само културолошки производ на разликите во трагите, што укажува на различните истории и контексти на нивната употреба. Интерпретативниот дел од трудот го имплицира принципот на споредбена анализа помеѓу дела од македонската и српската книжевност.

Ključne riječi
јазик; писмо; веродостојно претставување; постмодернизам; Венко Андоновски; Ермис Лафазановски; Милорад Павиќ; Сретен Угричиќ; комуникација; арбитрарност на знакот; јазични игри; хиперреалност; енциклопедизам

Hrčak ID: 203696

URI
https://hrcak.srce.hr/203696

Posjeta: 124 *