hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

ОКОЛУ КЛАСИФИКАЦИЈАТА НА УСЛОВНИОТ ПЕРИОД ВО МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК

Ruska Ivanovska-Naskova ; Филолошки факултет „Блаже Конески“ Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (318 KB) str. 259-272 preuzimanja: 85* citiraj
APA 6th Edition
Ivanovska-Naskova, R. (2016). ОКОЛУ КЛАСИФИКАЦИЈАТА НА УСЛОВНИОТ ПЕРИОД ВО МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК . Filološke studije, 14 (1), 259-272. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203715
MLA 8th Edition
Ivanovska-Naskova, Ruska. "ОКОЛУ КЛАСИФИКАЦИЈАТА НА УСЛОВНИОТ ПЕРИОД ВО МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ." Filološke studije, vol. 14, br. 1, 2016, str. 259-272. https://hrcak.srce.hr/203715. Citirano 24.02.2020.
Chicago 17th Edition
Ivanovska-Naskova, Ruska. "ОКОЛУ КЛАСИФИКАЦИЈАТА НА УСЛОВНИОТ ПЕРИОД ВО МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ." Filološke studije 14, br. 1 (2016): 259-272. https://hrcak.srce.hr/203715
Harvard
Ivanovska-Naskova, R. (2016). 'ОКОЛУ КЛАСИФИКАЦИЈАТА НА УСЛОВНИОТ ПЕРИОД ВО МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ', Filološke studije, 14(1), str. 259-272. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203715 (Datum pristupa: 24.02.2020.)
Vancouver
Ivanovska-Naskova R. ОКОЛУ КЛАСИФИКАЦИЈАТА НА УСЛОВНИОТ ПЕРИОД ВО МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК . Filološke studije [Internet]. 2016 [pristupljeno 24.02.2020.];14(1):259-272. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203715
IEEE
R. Ivanovska-Naskova, "ОКОЛУ КЛАСИФИКАЦИЈАТА НА УСЛОВНИОТ ПЕРИОД ВО МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ", Filološke studije, vol.14, br. 1, str. 259-272, 2016. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203715. [Citirano: 24.02.2020.]

Sažetak
Целта на овој труд е да се утврдат доминантните модели на класификација на условните периоди во македонскиот јазик предложени во студиите посветени на оваа проблематика. Студијата се осврнува на неколку клучни концепти поврзани со условните периоди и на критериумите за класификација на овие конструкции. Даден е општ преглед на анализираните студиите со осврт на третираните теми и опсегот на описот на системот на македонските условни периоди. Вториот дел на трудот се задржува на сличностите и на разликите меѓу анализираните двојни и тројни модели, како и на насоките во кои би можеле да се движат идните истражувања на условните периоди во македонскиот јазик.

Ključne riječi
условен период; македонски јазик; модалност

Hrčak ID: 203715

URI
https://hrcak.srce.hr/203715

Posjeta: 112 *