hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

СИНТАКСИЧКАТА АНАЛИЗА НА СЛОЖЕНАТА РЕЧЕНИЦА ВО НОВИНАРСКИОТ ПОТСТИЛ НА СТАНДАРДНИОТ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК

Violeta Januševa ; Педагошки факултет Универзитет „Св. Климент Охридски“ Битола, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (292 KB) str. 174-187 preuzimanja: 56* citiraj
APA 6th Edition
Januševa, V. (2016). СИНТАКСИЧКАТА АНАЛИЗА НА СЛОЖЕНАТА РЕЧЕНИЦА ВО НОВИНАРСКИОТ ПОТСТИЛ НА СТАНДАРДНИОТ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК . Filološke studije, 14 (2), 174-187. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203730
MLA 8th Edition
Januševa, Violeta. "СИНТАКСИЧКАТА АНАЛИЗА НА СЛОЖЕНАТА РЕЧЕНИЦА ВО НОВИНАРСКИОТ ПОТСТИЛ НА СТАНДАРДНИОТ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ." Filološke studije, vol. 14, br. 2, 2016, str. 174-187. https://hrcak.srce.hr/203730. Citirano 22.10.2019.
Chicago 17th Edition
Januševa, Violeta. "СИНТАКСИЧКАТА АНАЛИЗА НА СЛОЖЕНАТА РЕЧЕНИЦА ВО НОВИНАРСКИОТ ПОТСТИЛ НА СТАНДАРДНИОТ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ." Filološke studije 14, br. 2 (2016): 174-187. https://hrcak.srce.hr/203730
Harvard
Januševa, V. (2016). 'СИНТАКСИЧКАТА АНАЛИЗА НА СЛОЖЕНАТА РЕЧЕНИЦА ВО НОВИНАРСКИОТ ПОТСТИЛ НА СТАНДАРДНИОТ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ', Filološke studije, 14(2), str. 174-187. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203730 (Datum pristupa: 22.10.2019.)
Vancouver
Januševa V. СИНТАКСИЧКАТА АНАЛИЗА НА СЛОЖЕНАТА РЕЧЕНИЦА ВО НОВИНАРСКИОТ ПОТСТИЛ НА СТАНДАРДНИОТ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК . Filološke studije [Internet]. 2016 [pristupljeno 22.10.2019.];14(2):174-187. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203730
IEEE
V. Januševa, "СИНТАКСИЧКАТА АНАЛИЗА НА СЛОЖЕНАТА РЕЧЕНИЦА ВО НОВИНАРСКИОТ ПОТСТИЛ НА СТАНДАРДНИОТ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ", Filološke studije, vol.14, br. 2, str. 174-187, 2016. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203730. [Citirano: 22.10.2019.]

Sažetak
Сложените реченици составени од три и повеќе предикативни јадра, односно дел- реченици (зависни и независни) што најчесто се среќаваат во новинарскиот потстил на македонскиот стандарден јазик, за секој проучувач на македонскиот јазик претставуваат вистински предизвик од гледна точка на нивната синтаксичка анализа. Оттука, целта на трудот е да се покаже дека при нивната синтаксичка анализа се јавуваат мноштво дилеми и дека таа, од гледна точка на „Синтаксата...“ на Минова-Ѓуркова, не може да се спроведе докрај. Истовремено, во трудот, се покажува дека во синтаксичката анализа на овие реченици, реконструкцијата и номинализацијата имаат многу важна улога.

Ključne riječi
сложена реченица; синтаксичка анализа

Hrčak ID: 203730

URI
https://hrcak.srce.hr/203730

Posjeta: 204 *