hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

ПЕРИФРАСТИЧНИТЕ ПРЕДИКАТИ (ПП) СО ДАВА ВО КОИ Е ПРИСУТНО МЕТАФОРИЧКОТО ПРОШИРУВАЊЕ ЗА МЕЃУЧОВЕЧКА КОМУНИКАЦИЈА

Nataša Stojanovska-Ilievska ; Филолошки факултет „Блаже Конески“ Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (366 KB) str. 240-259 preuzimanja: 32* citiraj
APA 6th Edition
Stojanovska-Ilievska, N. (2016). ПЕРИФРАСТИЧНИТЕ ПРЕДИКАТИ (ПП) СО ДАВА ВО КОИ Е ПРИСУТНО МЕТАФОРИЧКОТО ПРОШИРУВАЊЕ ЗА МЕЃУЧОВЕЧКА КОМУНИКАЦИЈА . Filološke studije, 14 (2), 240-259. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203734
MLA 8th Edition
Stojanovska-Ilievska, Nataša. "ПЕРИФРАСТИЧНИТЕ ПРЕДИКАТИ (ПП) СО ДАВА ВО КОИ Е ПРИСУТНО МЕТАФОРИЧКОТО ПРОШИРУВАЊЕ ЗА МЕЃУЧОВЕЧКА КОМУНИКАЦИЈА ." Filološke studije, vol. 14, br. 2, 2016, str. 240-259. https://hrcak.srce.hr/203734. Citirano 21.10.2019.
Chicago 17th Edition
Stojanovska-Ilievska, Nataša. "ПЕРИФРАСТИЧНИТЕ ПРЕДИКАТИ (ПП) СО ДАВА ВО КОИ Е ПРИСУТНО МЕТАФОРИЧКОТО ПРОШИРУВАЊЕ ЗА МЕЃУЧОВЕЧКА КОМУНИКАЦИЈА ." Filološke studije 14, br. 2 (2016): 240-259. https://hrcak.srce.hr/203734
Harvard
Stojanovska-Ilievska, N. (2016). 'ПЕРИФРАСТИЧНИТЕ ПРЕДИКАТИ (ПП) СО ДАВА ВО КОИ Е ПРИСУТНО МЕТАФОРИЧКОТО ПРОШИРУВАЊЕ ЗА МЕЃУЧОВЕЧКА КОМУНИКАЦИЈА ', Filološke studije, 14(2), str. 240-259. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203734 (Datum pristupa: 21.10.2019.)
Vancouver
Stojanovska-Ilievska N. ПЕРИФРАСТИЧНИТЕ ПРЕДИКАТИ (ПП) СО ДАВА ВО КОИ Е ПРИСУТНО МЕТАФОРИЧКОТО ПРОШИРУВАЊЕ ЗА МЕЃУЧОВЕЧКА КОМУНИКАЦИЈА . Filološke studije [Internet]. 2016 [pristupljeno 21.10.2019.];14(2):240-259. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203734
IEEE
N. Stojanovska-Ilievska, "ПЕРИФРАСТИЧНИТЕ ПРЕДИКАТИ (ПП) СО ДАВА ВО КОИ Е ПРИСУТНО МЕТАФОРИЧКОТО ПРОШИРУВАЊЕ ЗА МЕЃУЧОВЕЧКА КОМУНИКАЦИЈА ", Filološke studije, vol.14, br. 2, str. 240-259, 2016. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203734. [Citirano: 21.10.2019.]

Sažetak
Овој труд е посветен на македонските перифрастични предикати (ПП) со дава во кои синсемантичкиот глагол дава претрпил метафоричко проширување во правец на меѓучовечка комуникација. Овие ПП се базираат на деонтичките глаголи на комуникација и со нив се означува обид за промена во однесувањето на друго лице. Речениците со ваквите ПП обично имаат свои блискозначни паралели со соодветните автосемантички глаголи (АГ), но сепак, честопати се претпочитаат ПП во однос на АГ. Синтаксичките тестови и квантитативните анализи покажуваат дека главните причини за тоа се: мoжноста за редукција на аргументите во ПП, можноста за алтернативна хиерархизација на аргументи (комуникативна хиерархија), можноста за квантификација на именката во ПП, можност за придавска модификација на именката, отсуство на потполна синонимија меѓу ПП и АГ.

Ključne riječi
синсемантички глаголи; перифрастични предикати; метафоричко проширување; дава; номинализација

Hrčak ID: 203734

URI
https://hrcak.srce.hr/203734

Posjeta: 42 *