hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ И ИСТОРИСКИТЕ ПРОУЧУВАЊА

Biljana Ristovska-Josifovska ; Институт за национална историја, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (2 MB) str. 29-46 preuzimanja: 78* citiraj
APA 6th Edition
Ristovska-Josifovska, B. (2017). МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ И ИСТОРИСКИТЕ ПРОУЧУВАЊА. Filološke studije, 15 (2), 29-46. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203758
MLA 8th Edition
Ristovska-Josifovska, Biljana. "МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ И ИСТОРИСКИТЕ ПРОУЧУВАЊА." Filološke studije, vol. 15, br. 2, 2017, str. 29-46. https://hrcak.srce.hr/203758. Citirano 21.10.2019.
Chicago 17th Edition
Ristovska-Josifovska, Biljana. "МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ И ИСТОРИСКИТЕ ПРОУЧУВАЊА." Filološke studije 15, br. 2 (2017): 29-46. https://hrcak.srce.hr/203758
Harvard
Ristovska-Josifovska, B. (2017). 'МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ И ИСТОРИСКИТЕ ПРОУЧУВАЊА', Filološke studije, 15(2), str. 29-46. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203758 (Datum pristupa: 21.10.2019.)
Vancouver
Ristovska-Josifovska B. МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ И ИСТОРИСКИТЕ ПРОУЧУВАЊА. Filološke studije [Internet]. 2017 [pristupljeno 21.10.2019.];15(2):29-46. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203758
IEEE
B. Ristovska-Josifovska, "МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ И ИСТОРИСКИТЕ ПРОУЧУВАЊА", Filološke studije, vol.15, br. 2, str. 29-46, 2017. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203758. [Citirano: 21.10.2019.]

Sažetak
Истражувањата на идентитетот претставуваат комплексен потфат, којшто претпоставува разгледувања на многу аспекти од колективниот и од индивидуалниот развиток. Со оглед на комплексноста и сеопфатноста на темата, во оваа пригода се фокусираме на македонскиот идентитет и формите на историските проучувања, земајќи ги предвид почетоците на македонската историографија, нејзиниот неинституционален и институционален развиток.

Ključne riječi
Македонија; македонски идентитет; македонски историски проучувања

Hrčak ID: 203758

URI
https://hrcak.srce.hr/203758

Posjeta: 122 *