hrcak mascot   Srce   HID

Stručni rad

СЕМИОТИКА ПО СИТЕ СЕТИЛА

Lusi Karanikolova-Čočorovska ; Štip, Makedonija

Puni tekst: makedonski, pdf (648 KB) str. 80-90 preuzimanja: 161* citiraj
APA 6th Edition
Karanikolova-Čočorovska, L. (2017). СЕМИОТИКА ПО СИТЕ СЕТИЛА . Filološke studije, 15 (2), 80-90. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203763
MLA 8th Edition
Karanikolova-Čočorovska, Lusi. "СЕМИОТИКА ПО СИТЕ СЕТИЛА ." Filološke studije, vol. 15, br. 2, 2017, str. 80-90. https://hrcak.srce.hr/203763. Citirano 19.10.2019.
Chicago 17th Edition
Karanikolova-Čočorovska, Lusi. "СЕМИОТИКА ПО СИТЕ СЕТИЛА ." Filološke studije 15, br. 2 (2017): 80-90. https://hrcak.srce.hr/203763
Harvard
Karanikolova-Čočorovska, L. (2017). 'СЕМИОТИКА ПО СИТЕ СЕТИЛА ', Filološke studije, 15(2), str. 80-90. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203763 (Datum pristupa: 19.10.2019.)
Vancouver
Karanikolova-Čočorovska L. СЕМИОТИКА ПО СИТЕ СЕТИЛА . Filološke studije [Internet]. 2017 [pristupljeno 19.10.2019.];15(2):80-90. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203763
IEEE
L. Karanikolova-Čočorovska, "СЕМИОТИКА ПО СИТЕ СЕТИЛА ", Filološke studije, vol.15, br. 2, str. 80-90, 2017. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203763. [Citirano: 19.10.2019.]

Sažetak
Оваа статија прави еден компаративен пристап на т.н. „атрибутивност“, во песните „Седум навраќања кон мотивот трепетлика“ од Гане Тодоровски и „Ноќниче“ од Антун Густав Матош. Се анализираат три корпуса од значенски ентитети кои дозволуваат увид во метафоричноста на песната од македонскиот, односно симболиката на песната на хрватскиот поет. Тоа се прави, така што, метафорите и симболите, граматички се „разложуваат“, за да се проследи процесот на трансформација на значењето во смисла. Се доаѓа до единствената смисла – животот на човекот.

Ključne riječi
атрибутивност; симбол; метафора; значење; смисла

Hrčak ID: 203763

URI
https://hrcak.srce.hr/203763

Posjeta: 200 *